Nenápadné příznaky, kterými tělo volá o pomoc a kdy už je vhodné vyhledat odbornou pomoc

Fotografie: Freepik

Potíže našeho těla se často projevuje na místech, kde bychom je nejméně čekali. Tyto nenápadné příznaky často ignorujeme. Například nás trápí žaludek, ale problém se ve skutečnosti týká jater.

Takových příkladů bychom přitom našli nespočet. Je tedy vůbec možné podle příznaků poznat, co vás trápí? Tyto drobné příznaky by vás měly upozornit na nebezpečné choroby, které by vás možná ani nenapadlo si s příznakem spojovat.

Afty

Jsou nepříjemné, otravné, ale většinou jim nevěnujeme větší pozornost a prostě čekáme až odezní. Možná si myslíte, že jste snědli něco, co vám nevyhovovalo a způsobilo to podráždění, nebo se jedná o lokální infekci. Ve skutečnosti ale výskyt aft nejčastěji signalizuje přítomnost bakterie helicobacter pylori, která se nachází v žaludku a předchází vzniku žaludečního vředu. Je tedy na místě navštívit lékaře a nechat se odborně vyšetřit. Bakterie je detekována krevními testy nebo endoskopií.

Fotografie: Freepik

Opar

Začíná to nepříjemnou bolestí rtu a po pár dnech se objeví mokvající vřídek – ano přesně to je opar. Ve většině případů je jeho výskyt způsoben nedostatečně funkčním imunitním systémem. Místní výskyt oparu ale nevylučuje ani vnitřní problém, který může být způsoben infekcí v těle. Je dobré nechat si udělat krevní testy, zejména ty z imunologické kategorie, které mohou s jistotou určit, zda se jedná o infekci.

V závislosti na povaze nemoci by měla být vhodná léčba předepsána lékařem. Organismus s nízkou imunitou je náchylnější ke kontaktu s určitými nemocemi, zejména viry.

Bolest břicha

Není to nic výjimečného. Někdy může být na vině nevhodné jídlo, nervozita nebo jednoduše špatné trávení. Ale existují i případy, kdy se bolestí břicha projevuje vážné onemocnění tlustého střeva. Přesněji řečeno, jedná se o syndrom dráždivého tračníku, což je stav, který vyžaduje velmi efektivní a přesně cílenou léčbu.

Žádnou bolest břicha není dobré podceňovat, pokud trvá déle než jeden den. Za návštěvu lékaře nic nedáte a máte jistotu, že zachytíte případný problém včas.

Fotografie: Freepik

Bolest hlavy

Migrénu může způsobit například stres, únava, cigaretový kouř nebo jen dědičné predispozice. Pokud si však všimnete, že bolest nijak neustupuje, je to známka toho, že nemáme co do činění s obyčejnou migrénou. Taková bolest může odkazovat k problému s očima. Je dobré zvážit vyšetření u odborného lékaře. Může být objevena vada očí, kterou je nutné urgentně léčit.