Příznaky, které mohou ukazovat na vážné gynekologické problémy

Asi se nenajde žádná z nás, která by prohlídky na gynekologii, nejen když má gynekologické potíže, přímo zbožňovala. Celá řada žen ji navštěvuje jen v případě, kdy už jim vážně teče do bot. Pokud se už nějaký ten problém objeví, tak doufáme, že za nějaký čas sám zmizí a návštěvám lékaře se vyhýbáme do poslední chvíle. Jsou zde ovšem problémy, které bychom ignorovat nikdy neměli a právě na ty se zaměříme v tomto článku.

Problémy, které byste neměli zlehčovat

Pokud stejně jako většina žen doufáte, že se tyto zdravotní problémy časem vytratí a samy se vyléčí, tak vás vyvedeme z omylu. Pokud se někdy v této situaci ocitnete, tak opravdu nad ničím nepřemýšlejte a vyhledejte co nejdříve vašeho lékaře. Jedná se především o:

  • nepřirozeně bolestivou menstruaci
  • předčasné krvácení
  • bolestivý sexuální styk
  • vynechání menstruace

Trpíte-li běžně během menstruace na bolesti v podbřišku, jistě znáte ten nepříjemný pocit. Když vás ale bolest zažene až do postele a nemůžete dělat nic jiného, než ležet, je zcela jistě něco v nepořádku a mohlo by se jednat o vážný problém, zvláště u žen v pozdějším věku. Proto, pokud bolest nepřestává, objednejte se ke svému lékaři, neboť v tom nejhorším případě by se mohlo jednat i o benigní nádor – fibrózu, kde hraje čas důležitou roli.

Fotografie: Freepik

Také je návštěva u lékaře vhodná v případě, kdy začnete krvácet mimo cyklus, ale samozřejmě nejedná se o mírné krvácení, které trvá den až dva, neboť to zpravidla nic nebezpečného není, ale pokud krvácíte hodně a delší dobu, mohla byste trpět na infekci pánve, nebo vám mohla prasknout nějaká cysta, polyp či myom. V tomto případě není vyloučená ani rakovina dělohy, proto opravdu tyto příznaky nepodceňujte.

Jaká nemoc se projevuje bolestivým sexem a čím je zapříčiněna ztráta menstruace

Bolestivý sex samozřejmě nemusí hned znamenat, že trpíte nějakou nemocí, neboť často se s tímto problémem potýká mnoho žen a většinou jen stačí změnit sexuální polohu, nebo použít více lubrikantu, ale pokud je bolest častější a nic vám na ni nepomáhá, tak příčin může být hned několik, jako například zánět děložního čípku, endometrióza, prasknutí ovariální cysty, fibroidy a další. Je tedy důležité tyto náznaky nepřehlížet a případně je řešit zavčasu.

Jakmile se vám menstruace zastaví a ani za delší dobu se nevrátí, bývá to většinou z důvodu hormonální nerovnováhy a stresu, ale také tím naše tělo může naznačovat vážnější nemoci, jako jsou polycystické onemocnění vaječníků, narušení ovulačního cyklu, či předčasnou menopauzu takže, ani v tomto případě si se svým zdravím nezahrávejte a dejte přednost lékařské péči.

Úvodní Fotografie: iStock

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]