Mohli jste mít mrtvici, aniž byste si toho všimli? Celá řada lidí to ani nezaznamená, přitom hrozí vážné zdravotní komplikace

Fotografie: Freepik

Mrtvice je známá jako tichý zabiják. Způsobuje ji především několik faktorů, kterým bychom se měli vyhnout.

Podle lékařů by všichni lidé měli znát několik známek, které poukazují na tohoto tichého zabijáka. Držte se níže uvedených informací, které mohou zavčas identifikovat tuto nemoc, jenž má většinou fatální následky.

Fotografie: Freepik

Tichá mrtvice

Je třeba poznamenat, že mrtvice je způsobena nedostatečným prokrvením mozku nebo spíše žádným prokrvením mozku. Bohužel tento fakt nelze cítit, a proto končí tak špatně. Někdy je takové onemocnění proděláno a člověk o tom ani neví a projeví se až na magnetické rezonanci. A o to může být mrtvice nebezpečnější. V takových případech existují patrné náznaky, které poukazují na začínající či probíhající mrtvici. Jsou to:

  • Závratě, které přijdou náhle
  • Potíže s koordinací pohybů
  • Špatné vidění
  • Porucha řeči
  • Slabost v dolních i horních končetinách, brnění, necitlivost

Lze tedy příznaky rozpoznat a mohlo by tyto příznaky rozpoznat i vaše okolí. Pokud jste zjistili několik výše uvedených příznaků, bude zapotřebí ihned kontaktovat lékaře, který provede patřičná vyšetření a zjistí, zda se o mrtvici jedná či nikoliv. Podle lékařů mohou být příznaky i jiné. Bohužel většinu příznaků lidé často připisují jiným nemocem. Jedná se o nevolnost, zvracení, bolesti hlavy a poruchy paměti.

Fotografie: Freepik

Pokyny pro léčbu

Podle lékařů musí být tichá mrtvice léčena dvěma způsoby. Nejprve je zjištěna příčina tohoto vážného onemocnění a poté se veškeré metody přenesou do akutní fáze. Rádi bychom poznamenali, že pokud vás mrtvice potká podruhé, je bohužel nebezpečnější. Nejhlavnější z důsledků po prodělané mrtvici je nemožnost se hýbat jako před onemocněním. Záleží na tom, jak moc vás nemoc postihla a poté se provádějí různá rehabilitační a regenerační cvičení zahrnující terapeutickou gymnastiku. Takové cvičení dokáže vrátit člověka do běžného režimu, ale záleží na úrovní zasažení mrtvicí.

Pokud mrtvice postihne řeč, řeší se tyto potíže s logopedem. Specialisté doporučují, aby člověk postižený mrtvicí zahrnul do léčby neustálý kontakt s okolím, to znamená, že by měl poslouchat televizi, rádio a mělo by se na takového člověka pravidelně komunikovat. Také bychom rádi poznamenali, že poté, co byla zjištěna mrtvice u pacienta, bude velmi důležité, aby daný člověk udržoval své zdraví. Aby se zabránilo dalšímu výskytu, bude nutné jíst zdravě a pravidelně sportovat. Dále je lékaři doporučováno mnoho jiných preventivních opatření, které mohou zabránit opakovanému vzniku mrtvice. Mezi ně patří:

  • Pravidelná kontrola krevního tlaku ve stáří
  • Vyloučení potravin, které obsahují velké množství tuků a cholesterolu
  • Přestat s kouřením
  • Sledování glukózy v krvi
  • Jíst dostatek ovoce a zeleniny
  • Cvičit, a to zejména v zimním období, kdy není možné se tolik procházet po venku

Nezapomínejte, že konzumace alkoholu k tomuto onemocnění také přispívá, proto se mu vyvarujte co nejvíce to půjde.

Zdroj: WebMd

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]