Při rozpoznání příznaků mrtvice je třeba včas reagovat. Patří mezi ně i problémy se zrakem a řečí

Fotografie: Depositphotos

Mozková mrtvice je akutní stav, který může mít závažné následky na zdraví jedince. Rozpoznání jejích příznaků je klíčové pro rychlou lékařskou intervenci.

Mozková mrtvice, známá také jako cévní mozková příhoda, je akutní stav, jenž může mít vážné následky na zdraví jedince. Je to stav, kdy dojde k poruše krevního oběhu v mozku, což může vést k poškození mozku a jeho funkcí. Rozpoznání příznaků mozkové mrtvice a rychlá reakce jsou klíčové pro minimalizaci škod a zvýšení šance na úspěšné uzdravení, uvádí lékařka Elaine K. Luo.

Signály blížící se mrtvice

Mozková mrtvice je stav způsobený poškozením tkání v mozku, které ovládají různé části těla. Mezi nejběžnější příznaky patří dle Healthline necitlivost nebo slabost na jedné straně těla, potíže s mluvením, nezřetelná řeč, zmatenost, dezorientace, ochrnutí, náhlé změny chování, problémy se zrakem, potíže s chůzí a závratě. Je důležité si uvědomit, že mozková mrtvice vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

U žen, které prodělaly cévní mozkovou příhodu, se mohou vyskytnout výše uvedené příznaky mrtvice. Mohou však mít také další příznaky. Mezi další příznaky mrtvice u žen mohou patřit celková slabost, nevolnost nebo zvracení, dezorientace nebo zmatenost, problémy s pamětí, zmiňuje lékař Seunggu Han. Někdy mohou být příznaky mrtvice u žen nenápadnější, což může oddálit potřebnou léčbu.

Příznaky infarktu je třeba rozpoznat včas. Mezi varování patří i bolest na hrudi a únava

Rychlá reakce je klíčová

Pokud rozpoznáte příznaky mozkové mrtvice na sobě nebo u někoho jiného, je nezbytné okamžitě kontaktovat záchranku. Zpoždění léčby může vést k vážným následkům, jako je poškození mozku, dlouhodobá invalidita, nebo dokonce smrt. Jak uvedla lékařka Payal Kohli, i několik vteřin vám může zachránit život a zvýšit vaši šanci na kompletní uzdravení.

mozek mrtvice
Fotografie: Freepik

Jak mrtvici předejít

Prevence mozkové mrtvice je podle doktora Uzochukwu Ibeho klíčem k zachování zdraví. Důležité je vést zdravý životní styl, což zahrnuje konec s kouřením, omezení konzumace alkoholu, pravidelné cvičení a vyváženou stravu. Pravidelné lékařské kontroly jsou také důležité pro sledování zdravotního stavu a identifikaci rizikových faktorů pro mozkovou mrtvici. Na našem webu ZdravéStravování jsme v minulosti také psali o příznacích srdečního infarktu, které není radno podceňovat.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]