Příznaky, které značí poškození jater a většina lidí je přehlíží

Fotografie: Freepik

Játra představují velmi důležitý orgán, který má klíčovou funkci v těle. Slouží jako takový velmi výkonný a životně důležitý filtr pro zachytávání nejrůznějších škodlivých a nežádoucích látek. Pokud játra přestávají správně fungovat, může to skončit až otravou krve.

Jakmile se objeví problém s játry, typicky se tak jedná o velmi závažné nemoci. Jaké jsou příznaky jaterní hepatitidy a co dělat v případě, že máte zrovna toto nepříjemné onemocnění? V následujícím článku najdete několik rad a doporučení, které vám mohou pomoci.

Co je to jaterní hepatitida a jaké jsou typické příčiny

Jakmile se do těla dostává až příliš velké množství nejrůznějších škodlivých chemických látek, játra přestávají stíhat. Může se jednat o průmyslové, zemědělské, chemické i nejrůznější lékařské jedy. Nemoc se může rozvinout také kvůli nadužívání alkoholu, kterým jsou játra zatěžována.

Dlouhodobé působení škodlivých látek výrazně zatěžuje játra. Ta jsou takto zkoušena až do chvíle, než dochází k rozvoji nebezpečného zánětu. Ten postupně přechází do nekrotických stavů, kdy jaterní buňky pomalu odumírají.

Fotografie: Freepik

Kromě akutní formy onemocnění se může problém přetvořit také v chronický problém. Velmi totiž záleží na tom, jestli jde o jednorázovou velkou dávku toxinu nebo spíše dlouhodobé pomalejší působení. V obou variantách se však mohou objevovat víceméně podobné příznaky a problém je rozhodně potřeba řešit co nejdříve návštěvou u lékaře.

Příznaky jaterní hepatitidy

Většinou bývá jaterní hepatitida poměrně skrytá a nemá žádné výraznější příznaky. Ve svých horších formách, které si žádají důslednou pozornost, se však objevuje hned několik nepříjemných příznaků, které jsou skutečným varovným signálem, že něco není v pořádku a je potřeba řešit problém.

  • Silná bolest v oblasti jater
  • Zhoršení celkového stavu – slabosti, bolesti hlavy, horečky
  • Typické žluté zabarvení kůže a očního bělma
  • Zvýšené krvácení z nosu či praskání žilek různě po těla
  • Poruchy centrálního nervového systému různého charakteru

Výše uvedené příznaky charakterizují především akutní formu nemoci. V případě dlouhodobé jaterní hepatitidy se jedná spíše o bolestivost v oblasti jater hlavně po jídle, zvýšení hmotnosti jater, či dlouhodobé nevolnosti a poměrně specifický pocit hořkosti v ústech. Zajímavostí bývá výskytu svědění bez jasně patrné vyrážky či jiného poškození pokožky.

Fotografie: Freepik

Co se stane, když není léčba zahájena včas?

V případě včasné léčby je možné onemocnění vyřešit bez vážnějších trvalých následků. Pokud tak však neučiníte, riskujete skutečně vážné problémy. Jaterní hepatitida může přerůst v selhání jater, ledvin či v jaterní cirhózu. Stav může být natolik vážný, že povede ke kómatu. Skutečně klíčové je tak včasné vyšetření a diagnostika.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]