Nejzkušenější lékařka odhalila, čím přesně si prochází umírající lidé. Cesta na „druhou stranu“ je trnitá

Fotografie: Depositphotos

Přestože je smrt pochmurné téma, je třeba si uvědomit, že se s ní jednou setká naprosto každý. Odbornice nyní vysvětlila, co se skutečně stane poté, když člověk zemře.  

Většina lidí se bojí smrti a také toho, co je ve skutečnosti čeká na druhé straně. K tomu přispívá také skutečnost, že je proces umírání téměř vždy prezentován jako děsivý a plný bolesti a utrpení. Jak ovšem uvádí doktorka Kathryn Mannix pro web Fakt, jsou to spíše fámy a vypadá to úplně jinak. Odbornice tak nedávno zbořila všechny mýty a vysvětluje, co se ve skutečnosti děje v posledních okamžicích života.

Umírání v paliativní péči podle odbornice

Odbornice se specializuje zejména na paliativní péči (strávila v tomto oboru více než 30 let jako lékařka) a je autorkou mnoha knih a publikací o smrti. Jak navíc sama zdůrazňuje, jejím posláním je pomáhat lidem, aby se dokázali lépe vyrovnat se strachem z odchodu z tohoto světa – dokonce se nedávno objevila na webu BBC Woman’s Hour, kde s moderátorkou Emmou Barnett diskutovala o svém novém krátkém animáku „Dying for Beginners“.

Hlavní zásadou je podle Kathryn uvědomit si, že mnoho lidí bude na konci svého života v bezvědomí. „Není to děsivý duševní stav, je to stav, kdy nic nevíte. První věc, které si všimnete, je, že tělu začíná docházet energie, skoro jako když máte starý mobilní telefon a baterie se již nenabíjí. A naší nabíječkou je především spánek, nikoliv jídlo. Ve skutečnosti mnoho umírajících necítí ani hlad a žízeň,“ vysvětlila odbornice během rozhovoru.

Méně energie a větší potřeba spát

Lidé ke konci života tedy mají větší potřebu spát, protože tímto způsobem získávají energii na fungování a několik dalších věcí, které si ještě můžou dovolit – o dalších příznacích blížící se smrti jsme se na webu ZdravéStravování nedávno zmiňovali, mimo spánek k nim patří také výkyvy teplot nebo zmodrání kůže. „A tím, jak se postupně stávají ospalými, si přestávají uvědomovat stav vědomí a bezvědomí, který spíše přináší pocit úlevy,“ dodala Kathryn.

Jasné příznaky měsíc, týden, den i hodinu před smrtí, které rozpozná i laik. Tyto signály zachraňují životy

Dalším typickým příznakem je podle webu Healthline také zpomalené dýchání, které se může zdát znepokojivé a může v lidech vyvolávat značné obavy. Již to je známka hlubokého bezvědomí, které však není nijak nebezpečné a umírající osoby si jej ani sami nevšímají. Jak také vysvětluje Kathryn, na samém konci života obvykle nastává jedna z fází pomalého dýchání, během které dojde k výdechu, který již nebude následován žádným dalším nádechem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]