Příznak, díky kterému lze poznat, zda jsme prodělali onemocnění covid-19

Fotografie: Freepik

Koronovirus je nové virové onemocnění, které během chvíle postihlo celý svět. Jeho příznaky jsou různé a ve většině případů jsou podobné chřipkovému onemocnění. A stejně tak je tomu i s následky onemocnění.

Příznaky koronavirového onemocnění jsou různé, stejně tak jako jeho průběh. U některých pacientů je průběh tak závažný, že není pochyb o tom, o jaké onemocnění se jedná. U někoho je naopak průběh mírný, a tak ani nepozná, že onemocněním trpí. Ověřit si to v případě podezření může pomocí testu, nebo kvůli tomu, že má následky, které onemocnění provázejí. Jeden z takových příznaků můžeme hledat na našich nehtech.

Jaký typ onemocnění je koronavirus

Koronavirus je infekční onemocnění, které se šíří formou kapének při blízkém kontaktu s nakaženou osobou. Ve velkém množství případů onemocnění probíhá mírným průběhem, připomíná nám chřipkové onemocnění, a proto ani nepojmeme podezření, že se nás toto onemocnění týká. Mezi nejběžnější příznaky řadíme horečku, kašel, zvýšenou únavu a bolest svalů.

Fotografie: Unsplash

Onemocnění mohou ale provázet i příznaky, které přetrvávají i po jeho překonání. Můžeme se s nimi potýkat několik týdnů po prodělané nemoci, výjimkou ale není ani trvání několikaměsíční. Jedná se například o ztrátu čichu a chuti, červené oči nebo poškození nehtů. Mezi nejvíce ohrožené skupiny patří lidé vyššího věku a lidé, jejichž imunitní systém je již oslaben probíhajícím onemocněním.

Koronavirové nehty jsou důkazem o prodělaném onemocnění

Ze stavu našich nehtů je možné okamžitě poznat, jestli jsme prodělali onemocnění koronavirus, nebo nikoliv. Na našich nehtech je potřeba hledat linie. Jedná se o svislé a světlé linie, které jsou po celém povrchu nehtů. Důvod je jednoduchý. Nehty se totiž zotavují z infekce a jejich růst probíhá tím, že dochází ke tvorbě svislé bílé čáry. Linie se obvykle objevují bez dalších příznaků, neprojeví se tedy ani svědivostí, ale ani zarudnutím. Na první pohled vypadají naprosto neškodně.

Fotografie: Unsplash

K projevu tohoto příznaku může dojít se zpožděním, a to hlavně z toho důvodu, že nehty dorůstají v šestiměsíčních cyklech. Podobné příznaky se mohou projevit také v důsledku nedostatku vitamínů nebo poranění či traumatu nehtů.

Poškození nehtů se může projevit také jako důsledek ekzému, a to proto, že nehty jsou tvořeny z kožních buněk. Pokud jsme ale prodělali koronavirové onemocnění, svislé pruhy na nehtech se projeví i bez doprovodné vyrážky.

Zdroj: Health

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]