Libeček lékařský si oblíbí strádající tělo i chuťové pohárky. Čistí krev i zvedá náladu

Fotografie: Depositphotos

Libeček lékařský nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Stačí si z něj připravit vhodný nálev a změnu pocítíte brzy.

Libeček lékařský je oblíbená bylinka, kterou většina lidí využívá pro přípravu různých jídel a příloh (zejména masových, zeleninových a rybích). Málokdo však ví, že se jedná o skvělý přírodní prostředek, který podle odborníků posiluje zdraví slinivky, sleziny, jater a také účinně snižuje krevní tlak – stačí přitom užívat 1 polévkovou lžíci denně. Abyste však mohli těžit ze všech jeho přínosů co nejefektivněji, je dobré připravit si z něj léčivý nálev. Jeho příprava je snadná a nezabere vám mnoho času.

Pozoruhodné vlastnosti libečku

Libeček je rostlina z čeledi celerovitých, která je již po mnoho staletí známá svou jedinečnou chutí a zdraví prospěšnými účinky – stačí ji přidat do jakéhokoliv pokrmu a na specifické aroma jen tak nezapomenete. V kuchyni se také skvěle hodí jako přísada do masových, zeleninových a rybích pokrmů, ale můžete ho přidat i do tvarohu a omáček. Co se týče jeho zdravotních přínosů, za zmínku stojí především jeho očistné, močopudné, protikřečové, antibakteriální a expektorační účinky.

Jeho pravidelná konzumace vám tedy dokáže pomoci zlepšit látkovou výměnu, očistit krevní oběh od toxických látek, zvednout náladu a celkově podpořit váš kardiovaskulární a nervový systém – proto je libeček také jedním z nejoblíbenějších afrodiziak po celém světě. Látky, které obsahuje, pak mají také pozitivní vliv na slinivku břišní, slezinu, játra, střeva, žlučové cesty a ledviny a jeho nálev se doporučuje zejména lidem trpícím vysokým krevním tlakem, zažívacími potížemi, nervovým vyčerpáním, zánětem močového měchýře a migrénami.

Síla „magikořene“ neboli libečku lékařského: Kdo ho používá, nemusí se bát zánětů. Existují ale i nežádoucí účinky

Fotografie: Depositphotos

Jedinečný nálev z libečku

Pokud chcete získat všechny zdravotní přínosy libečku, měli byste si z něj připravit správný nálev. Jedná se o velmi jednoduchý postup – stačí přelít jednu polévkovou lžíci sušeného kořene této byliny sklenicí vroucí vody a po patnácti minutách roztok scedit. Jakmile nápoj vychladne, vypijte pouze půl sklenice a druhou půlku si nechte na později. Takto pokračujte několik týdnů a poté si dejte pauzu, aby si na bylinku vaše tělo příliš nezvyklo. Následně můžete proces opakovat a zvýšit dávku na dvojnásobek. Pokud po konzumaci nápoje pocítíte kontradikce, raději se poraďte se svým praktickým lékařem.

Zdroj: National Library of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]