Pampeliška není jen ozdobou luk, ale také lék pro vaše játra, trávení a ledviny

Fotografie: Depositphotos

Pampeliška je rostlina, kterou asi většina z nás vnímá spíše jako ozdobu jarního trávníku. Tisíce zlatavých hlaviček každoročně rozkvétají nejen na vesnicích, ale i ve městech, a zvěstují příchod teplého počasí. Málokdo z nás ale pampelišku zná také jako léčivku s mocnými účinky, která nám může pomoci s řadou zdravotních obtíží.

Lidové medicína přitom pampelišku, nebo odborně smetánku lékařskou, vyžívá již po celá staletí. Obsahuje totiž hořčiny, které podporují činnost jater a žlučníku, čímž prospívají nejen močovému systému a ledvinám, ale i celému trávicímu traktu. Nelze zanedbat ani to, že je bohatým zdrojem mnoha důležitých vitaminů a minerálů, jako jsou vitamin A, B6, C a K, thiamin nebo riboflavin a minerály, mezi které patří tolik potřebné železo, vápník, draslík, zinek, hořčík nebo kyselina listová. S čím vám tedy odvar z pampelišky může pomoci?

Podporuje trávení

Jestliže bojuje s nepříznivým trávením, které vám komplikuje život, může vám právě pampeliška přinést úlevu. Tato bylinka totiž stimuluje chuť k jídlu a vyvažuje bakteriální prostředí ve střevech. Pomáhá z těla odvádět všechno, co mu škodí a nepatří tam, tedy veškeré toxiny a odpadní látky.

Pomáhá při cukrovce

Pampeliška má úžasnou schopnost regulovat v krvi hladinu tuků, cukru a inzulinu. Pravidelné popíjení pampeliškového odvaru tedy může prospět při léčbě cukrovky i při snižování cholesterolu v krvi. A to s sebou může přinášet i pozitivní efekt ve formě snížení hmotnosti a snazšího udržení požadované váhy. Když se totiž všechny procesy v těle nastartují a harmonizují, i redukce je snazší a efektivnější.

Pro zdravá játra a čistou pleť

Kromě trávení se pampelišky pozitivně podepisují také na vylučovací soustavě. Podporují činnost jater, které očišťují a pomáhají jim plnit funkci „filtru“, který odvádí z těla ven všechno nadbytečné a nebezpečné. Také obnovují rovnováhu elektrolytů v těle, a tím pádem chrání před dehydratací. Jakmile jsou tyto procesy harmonizovány, projeví se to pozitivně i na stavu pleti. Většinou se vyčistí a zbavíte se potíží s akné.

Působí diureticky

Co to znamená? Jde o to, že podněcuje ledviny ke zbavování se přebytečné vody, odpadů a soli. Dá se tedy očekávat, že budete mířit častěji na toaletu, ale pro vaše tělo to může být velmi prospěšné. Redukuje se tak riziko vzniku ledvinových kamenů nebo zánětů močového měchýře a močových cest. Znamená to ale také to, že musíte dávat pozor, abyste přijímali dostatečné množství tekutin, aby nehrozila dehydratace.

A jak si takový čaj připravit?

Máte hned dvě možnosti – čaj se dá připravit z kořene nebo květů pampelišky. Květy se obvykle sbírají časně zjara, kořen před samotným rozkvětem v dubnu až květnu. Nutné je sbírat rostlinky, které nejsou znečištěné. Čaj z květů připravíte tak, že osm z nich zalijete vroucí vodou a necháte 5 minut louhovat. Kořeny je třeba vysušit a až poté je povařte po dobu asi 10 minut a máte hotovo.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]