Přírodní prostředky, které efektivně rozpouští hleny

Hleny v organismu jsou jednak nepříjemné a jednak poskytují úrodnou půdu pro růst a množení bakterií a nejrůznějších mikrobiálních infekcí, které v extrémních případech mohou i ohrozit lidský život. Pokud vás trápí déletrvající kašel či chrapot a různé druhy výtoků, můžete si zkusit pomoci mnoha přírodními způsoby, které rozpouštějí hleny v těle.

Hleny mají v těle funkci přirozené ochrany a zvlhčovače sliznic, které chrání před různými toxiny a patogeny. V případě podráždění sliznic však může dojít k jeho zvýšené tvorbě a nadbytku hlenu. Toto podráždění může mít nejrůznější příčiny, od vdechnutého kouře nebo smogu až po alergie nebo infekce.

Čínská medicína pak zvýšenou tvorbu tělesných sekretů považuje za důsledek přílišné vlhkosti a horkosti v těle, nejčastěji původem z jídla. Tato vlhkost pak oslabuje slezinu, což má za následek slzení očí, rýmu, kašel a nachlazení.

Pokud nepociťujete žádné přidružené závažné fyzické obtíže, kvůli kterým byste cítili potřebu vyhledat lékaře, můžete zahlenění zkusit vyléčit pomocí přírodních látek, které se pro tyto účely osvědčily již dávným lékařům v průběhu lidské historie.

Kurkuma

Multifunkční oranžový zázrak jménem kurkuma je možné skvěle využít mimo jiné právě jako prostředek k odhlenění organismu. Protože bez milosti zabíjí bakterie, uklidňuje zánětlivé procesy a tím odstraňuje jednu z příčin zahlenění organismu. S přídavkem soli navíc zbavuje bolesti a ve formě zlatého mléka podporuje správnou činnost organismus par excellence. Pro odhlenění však stačí připravit výluh z jedné lžičky sušené kurkumy a půl lžičky soli na zhruba 3 dcl teplé vody. Vznikne vám kloktadlo, které přináší okamžitou úlevu. Ideálně kloktejte 4 krát denně.

Zázvor

Mladší bráška kurkumy je rovněž velmi účinný pro vyhubení populací mikrobů zabydlených v našich útrobách. Kromě toho zvyšuje imunitu a také aktivně rozpouští hleny. Silnější povahy mohou žvýkat přímo celé plátky zázvoru. Ti, kteří to nezvládnou, si mohou připravit čaj, který tělo uzdraví a účinně odhlení.

Připravíte jej ze 7 plátků zázvoru, lžičky černého pepře, lžičky medu a dvou sklenic vody. Všechny ingredience kromě medu pět minut vařte na mírném ohni pod pokličkou. Po sejmutí ze sporáku a mírném zchladnutí tekutiny přidejte med. Pozor na pusu, možná bude pálit.

Inhalace bylinné páry

Napařování dýchacích cest pod ručníkem často užívaly naše babičky. Často stačila jen samotná vodní pára, která uvolnila ucpané nosní dutiny a rozpustila rýmu. Pokud do horké vody ještě přidáme některé bylinky, zdravotní účinek inhalace tím ještě mnohonásobně podpoříme.

Připravíme odvar z litru vody,  ½ lžičky tymiánu, ½ lžičky rozmarýnu a ½ lžičky šalvěje. Poté, co přejde varem, sejmeme ze sporáku, obličejem se nakloníme nad hrnec, jak vydržíme a překrytí ručníkem, aby pára neutíkala ven, vdechujeme páru.

Med a citron

Staletími osvědčená kombinace zabíjí viry a bakterie, mírní bolesti v krku a odstraňuje hlen. Připravte si lektvar z dvou polévkových lžic citronové šťávy rozmíchaný s jednou lžící medu. Nařeďte sklenicí teplé vody a užívejte třikrát denně.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]