Zázvor, vynikající a zdravá potravina, která však není vhodná pro každého. Pozor na jeho rizika, která skoro nikdo nezná

Fotografie: Depositphotos

Zázvor je velice prospěšný pro zdraví člověka, zároveň nabízí zajímavou chuť, kterou umí většina lidí ocenit, ale bohužel není vhodný pro každého. Tito jedinci by se mu měli vyhnout.

Zázvor je vynikající potravina, velmi prospěšná pro zdraví člověka. Na světě potkáte jen malou hrstku lidí, která by vám řekla, že zázvor nemá ráda. Je totiž vynikající na chuť a zároveň může nabídnout nespočet zdravotních výhod. V tradiční čínské medicíně se používá již více než 2000 let k léčbě různých neduh. Jenže, i když je velmi zdravý, bohužel není určen pro každého. Někteří jedinci by se mu měli raději vyhnout, říká lékařka Natalie Butler.

Pacienti užívající léky proti srážlivosti krve

Lidé, kteří podstupují antikoagulační léčbu, což znamená, že užívají léky proti srážlivosti krve, například při problémech s hemofilií, by zázvor konzumovat neměli. Tato surovina má podobné účinky jako právě léky proti srážlivosti krve. V kombinaci pak zvýšíte možnost vzniku modřin nebo silného krvácení. Zázvor zvyšuje průtok krve v těle, což může být pro takto nemocného člověka život ohrožující.

Při potížích s cukrovkou

Také pacienti s cukrovkou by si měli dávat veliký pozor na užívání zázvoru, protože jeho vlastnosti snižují hladinu cukru v krvi. Současné užívání léků na cukrovku a konzumace zázvoru může vést k hypoglykémii. Pokud nedokážete zázvoru odolat, v každém případě se nejdříve poraďte se svým lékařem.

Vysoký krevní tlak

Opatrní v konzumaci zázvoru by měli být i lidé s vysokým krevním tlakem. Pokud totiž budete současně užívat léky k regulaci krevního tlaku a konzumovat zázvor, zvyšujete riziko, že z vysokého krevního tlaku budete trpět příliš nízkým krevním tlakem, protože i užívání zázvoru způsobuje, že krevní tlak klesá.

Fotografie: Pixabay

Zázvoru by se měly vyvarovat těhotné ženy

Názory na konzumaci zázvoru u těhotných žen se často liší. Někteří tvrdí, že se těhotná žena vystavuje riziku hormonální poruchy a předčasnému porodu, jiní se přiklánějí k tomu, že zázvor má pozitivní vliv na zmírnění přetrvávajících ranních nevolností. Zázvor působí močopudně, zklidňuje záněty a otoky, proto se často hodí nastávajícím maminkám. Tak jako tak, pokud jste těhotná, nejdříve se poraďte se svým lékařem, než začnete zázvor konzumovat ve velkém.

Lidé s nízkou tělesnou hmotností

Zázvor je velmi oblíbený, protože vám ve skutečnosti pomáhá zhubnout a udržet štíhlou linii. Potlačuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a urychluje spalování tuků. Pokud však trpíte poruchami příjmu potravy, anorexií, bulimií nebo jakýmkoli jiným problémem s tělesnou hmotností, zázvor rozhodně nekonzumujte.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]