Časté zívání může prozradit zdravotní problémy

Říká se, že zívání je nakažlivé. Stačí si jen přečíst o zívání a mnohým se začne otevírat pusa. A když vidíme někoho zívat, začneme zívat také. Ani vědci v tom nemají úplně jasno. Ovšem stává se to běžně a není důvod k obavám. Pokud však někdo samo o sobě zívá nadměrně, může to značit určitý zdravotní problém.

Problémy se spánkem

Jestliže se vám nedostane kvalitního spánku, dlouhého 7 až hodin, pak může zívání být právě z tohoto důvodů. Nespavostí trpí dnes řada lidí z mnoha různých důvodů. Určitě se vyplatí po důvodu zapátrat a nebrat nespavost na lehkou váhu.

Úzkost

Rychlá srdeční frekvence, tlak na hrudi, dušnost, pocit slabosti, silné pocení, různé obavy (i bez zjevného důvodu) – to jsou jen některé z mnoha věcí, které může osoba s úzkostí pocítit. Věděli jste, že někteří lidé s úzkostí mohou také hodně zívat? To lze připsat stresu a fyzickému vyčerpání. Tělo tak dává najevo, že je unavené.

Deprese

Mimo úzkosti může časté zívání zapříčinit i deprese, která rovněž fyzicky vyčerpá organizmus. Úzkost a deprese jakožto duševní onemocnění vyžadují pomoc odborníka.

Srdeční problémy

Jestliže začnete zívat nadměrně (více, než kdy jindy) může to být i varování. Hodně lidí, jež postihla mrtvice či infarkt údajně nejdříve nekontrolovatelně zívalo. Začněte si tedy všímat i dalších příznaků: závratě, únava, bolest na hrudi, bušen srdce, dušnost a další.

Málo tekutin

I nedostačující pitný režim může způsobit časté zívání. Když má organismus málo tekutin, nemůže docházet ke správnému protékání krve řečištěm. A jelikož krev přenáší kyslík s živinami do celého těla, včetně mozku a srdce, může se stát, že budete mít potřebu zívat. Protože při zívání dochází k širokému rozevření úst a hlubokému vdechu. Zívání tak dodá do krve více kyslíku.

Fotografie: Bristolwater, The-scientist