Při zpozorování příznaků meningiomu je třeba kontaktovat lékaře. Jde i o bolest hlavy a nestabilitu

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte některý z těchto příznaků, raději se rychle obraťte na lékaře. Mohlo by se totiž jednat o varování před meningiomem.

Meningiom je typ nádoru, který se může vyvinout mezi hemisférami mozku a způsobit tak vážné poškození celého těla. Skutečnost, že roste velmi pomalu, ale může se snadno rozrůstat, činí jeho diagnostiku náročnější a ztěžuje celý proces léčby. Jak také uvádí lékař Seunggu Han, ve většině případů bývá benigní (nerakovinný), ovšem kvůli jeho neustálému růstu může začít tlačit na důležité části mozku a dostat vás tak do život ohrožujícího stavu.

Meningiom mozku a jeho typické příznaky

Ačkoli přesná příčina růstu meningiomů doposud není známa, může k ní přispívat hned několik rizikových faktorů. Ty dle doktora Hana nejčastěji zahrnují předchozí radiační léčbu hlavy, genetické predispozice včetně stavu zvaného neurofibromatóza 2, hormonální nerovnováha (zejména u žen) a také obezita. Obecně však stále neexistují žádné studie, které by umožnily lékařům odhalit skutečný spouštěč tohoto obávaného onemocnění. Příznaky meningiomu jsou dle Healthline podobné jako u většiny mozkových tumorů:

  • záchvaty,
  • bolesti hlavy,
  • nestabilita,
  • slabost nohou,
  • změny osobnosti
  • a postupující demence.

Příznaky meningiomu může být zpočátku obtížné rozpoznat. Většina příznaků se pak začíná projevovat až s postupem onemocnění a zvětšováním nádorů. Je proto velmi důležité, abyste v případě jejich rozpoznání co nejrychleji navštívili lékaře a domluvili se s ním na postupu vaší léčby. V případě jejich ignorace byste se podle Healthline mohli dostat do život ohrožujícího stavu a onemocnění by již nebylo možné vyléčit.

Mikromrtvice se prozradí pomocí častých signálů, mezi které patří i náhlá slabost a bolest hlavy

Léčba meningiomu

Možnosti léčby meningiomu závisí na faktorech, jako je velikost nádorů v době diagnózy, věk osoby, její příznaky a celkový zdravotní stav, jak shrnují odborníci z pařížské univerzity Sorbonna. V zásadě však lékaři nejčastěji volí cestu chirurgickou operací, která sice může být velmi náročná, ale zato funguje nejúčinněji. Lékaři mimo jiné mohou odstraňovat nádor postupně, aby byla rizika poškození jiných částí mozku co nejnižší. Tuto možnost je nejlepší kombinovat s dalšími postupy léčby.

lékař a snímek mozku
Fotografie: Freepik

V některých případech lékaři používají ke zmenšení nádorů také ozařování. Jedná se o další účinnou, avšak poměrně rizikovou cestu, kterou se vydávají především ti, u nichž není možné operaci provést. Na webu ZdravéStravování jsme také již dříve psali o tom, jakými nebezpečnými návyky můžete poškozovat svůj mozek.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]