Jasné příznaky rakoviny štítné žlázy, které může pozorovat i laik

Nádory štítné žlázy jsou spíše vzácné. Rozhodně by ale nemělo být toto téma zlehčováno. Příznaky rakoviny štítné žlázy jsou totiž nespecifické a mohou se objevit až v pokročilé fázi nemoci. Včasná diagnóza rakoviny štítné žlázy je proto nesmírně důležitá.

Čím dříve je léčba této choroby zahájena, tím větší je pravděpodobnost, že bude kratší a méně radikální. Přečtěte si, jaké příznaky toto onemocnění mohou doprovázet a jak s ním případně bojovat. V případě rakoviny štítné žlázy je dobrou zprávou to, že při včasném zjištění je 100 % léčitelná.

Fungování štítné žlázy a její případné dysfunkce

Štítná žláza je jednou z nejdůležitějších endokrinních žláz. Její funkcí je produkce hormonů tyroxin a trijodtyronin, které ovlivňují řadu různých metabolických procesů. Nejznámějšími onemocněními štítné žlázy jsou hypotyreóza (snížená funkce) a hypertyreóza (zvýšená funkce). Patří ale mezi velmi časté onemocnění a jejich léčba nečiní odborníkům obtíže. V souvislosti se štítnou žlázou se však mohou vyskytnout i jiné typy patologií.

Existuje i možnost, že se zde může rozvinou rakovina. K této diagnóze však dochází ve velmi vzácných případech. Podle statistik je frekvence tohoto onemocnění velmi nízká a v porovnání s jinými typy rakovin je pouhým mizivým procentem.

Zhoubné nádory štítné žlázy tvoří 1 % všech případů maligních nádorů. Může postihnout jak muže, tak ženy.  Zpravidla jsou ale náchylnější ženy, které v porovnání s opačným pohlavím trpí touto nemocí čtyřikrát častěji.

Jaké jsou její příznaky?

Včasné odhalení rakoviny štítné žlázy je základ. Jen tehdy budete moci spoléhat na úplné vyléčení. To, že je něco v nepořádku, mohou odhalit následující příznaky:

  • výskyt strumy (významné zvětšení štítné žlázy)
  • oteklé žlázy v krku, které mohou způsobovat potíže s dýcháním nebo polykáním jídla
  • výskyt dušnosti nebo chraplavosti
  • bolest tkáně v oblasti krku

V případě, že tyto příznaky na sobě zpozorujete, konzultujte váš zdravotní stav z preventivních důvodů s lékařem. V případě, že se vaše obavy potvrdí, bude nutná okamžitá léčba.

Léčba rakoviny štítné žlázy

Ve většině případů je nutná operace. Její průběh se může lišit v závislosti na tom, jak pokročilé je onemocnění, a na přesném typu rakoviny štítné žlázy, kterou pacient trpí. Operace ale vždy spočívá v částečném nebo úplném odstranění štítné žlázy. V rámci doplňkové léčby zaměřené na odstranění zbytkové nádorové tkáně se pacientům podávají radioaktivní jódové přípravky. Radioterapie nebo chemoterapie se u pacientů s rakovinou štítné žlázy používají jen zřídka.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]