Příznaky nemocných ledvin, na které byste si měli dávat obzvláště pozor

Fotografie: Freepik

O své ledviny by měl každý člověk pečovat. Existují příznaky, které nemocné ledviny signalizují. Pokud některý z nich máte, měli byste vyhledat odbornou pomoc, říká lékařka Elaine K. Luo.

Ledviny mohou akutně nebo chronicky selhat. Chronické selhání ledvin nastane po nějakém čase, kdy o ledviny není pečováno a jsou poškozovány vlivem jiných nemocí. Například špatně kompenzovanou cukrovkou nebo častým vysokým tlakem. To poškozuje všechny krevní cévy (i v ledvinách). Akutní selhání je způsobeno těžkou infekcí nebo dehydratací. Existují ale příznaky, díky nimž můžete poznat, že vaše ledviny nejsou v nejlepší kondici.

Neustupující únava i po spánku

Jedním z nejčastějších příznaků selhávajících ledvin je nepřestávající únava. Ledviny jsou hlavním zdrojem hormonu, který se účastní tvorby červených krvinek v kostní dřeni. Pokud je jejich funkce snížená, vytváří se méně červených krvinek. Z toho důvodu se v krvi začne hromadit větší množství odpadních produktů. Dále může nastat anémie, která se projevuje intenzivní únavou.

Fotografie: Unsplash

Nepříjemné a časté potíže při močení

Pokud si dojdete na toaletu a máte problémy s močením, může to značit různé nemoci. Mezi to patří i selhání ledvin. Člověk, který má nemocné ledviny, pociťuje časté nutkání na močení hlavně v noci. Objevují se i změny barvy moči, jež může být světlejší nebo tmavší. Také se může objevit krev. Jestliže trpíte na bolestivé močení a máte málo moči, měli byste si zajít na vyšetření k lékaři.

Bolest objevující se v dolní části zad

Při přetrvávající bolesti v dolní části zad nebo na boční straně zad zajděte raději ke svému lékaři. Může se skutečně jednat o onemocnění / selhání ledvin, které se nachází v této oblasti. Lékař by měl provést všechna potřebná vyšetření, odebrat vám krev a poslat moč na rozbor do laboratoře. Pokud se nebude jednat o problémy se zády, je největší pravděpodobností onemocnění ledvin.

Fotografie: Unsplash

Otékající nohy, kotníky nebo obličej

Selhání ledvin se projevuje i otékajícíma nohama, kotníky nebo obličejem. Jestliže si všímáte, že některou z těchto částí na těle (nebo jinou) máte často nateklou, bude to nejspíš značit problém v těle. Otoky vznikají z toho důvodu, že ledviny nedokážou pracovat tak, jak by měly. Nemohou pořádně filtrovat krev a začne se hromadit tekutina, která způsobuje otoky.

Kůže je suchá a svědivá

V případě, že jste si jistí, že nejde o alergickou reakci nebo vyšší citlivost kůže, byste měli navštívit svého ošetřujícího lékaře. Před celkovým selháním ledvin je v těle vysoká hladina fosforu. Fosfor se váže na vápník a tvoří krystaly. Ty způsobují svědění kůže. Lékař se bude snažit zjistit, jestli se jedná o kožní problémy, nebo potíže s ledvinami.

Fotografie: Freepik

Téměř žádná chuť k jídlu

Máte problémy s jídlem a nic vám nevoní? Jestliže jste ztratili na delší dobu chuť k jídlu, je dost možné, že se ve vašem těle něco děje. Když se k nechutenství přidá i špatný dech a cítíte v ústech železnou nebo kovovou chuť, mohou tyto příznaky značit onemocnění ledvin. Při přetrvávajících problémech s nechutenstvím se poraďte s lékařem. Ledviny se nesmí zanedbávat a pokud budete odkládat řešení problémů, které s nimi máte, mohou vám ledviny selhat úplně.

Velmi časté potíže s dýcháním

Když má člověk nemocné ledviny, kostní dřeň neprodukuje dostatek červených krvinek. Ty jsou potřebné pro přenos kyslíku. Bez dostatku červených krvinek nastává anémie. Ta způsobuje intenzivní únavu a dušnost, která je spojena s nedostatkem kyslíku. Zpočátku se dušnost může objevovat hlavně při fyzické zátěži. V horších případech i v klidovém režimu.

Křeče objevující se v nohou a pažích

Křeče nejsou příjemné pro nikoho a také bývají velmi bolestivé. Pokud máte pravidelně křeče v nohou a pažích, může to být tím, že zadržujete velké množství fosforu a draslíku v krvi. Pokud jsou ledviny nemocné, přestanou tyto minerály vylučovat. Ty se začnou hromadit v krvi a mohou způsobovat křeče. Křeč je velice prudký a intenzivní stah nějakého svalu.

Fotografie: Pixabay

Pocit nevolnosti a zvracení

Společně se ztrátou chuti může nastat pocit nevolnosti nebo zvracení. To bývá nejčastěji dalším příznakem ihned po nechutenství. Je to způsobeno tím, že v krvi se hromadí velké množství odpadních látek, které jsou častou známkou onemocnění ledvin. Jestliže byste začali zvracet a neustávalo by to, raději kontaktujte svého lékaře.

Abnormální žízeň, která nepřestává

Máte neustále žízeň a je až taková, že máte pocit, že musíte neustále pít? Tento jev může být příznakem poruchy ledvin. Pití velkého množství nápojů vede k těžké diuréze (časté močení). Pokud budete často chodit na záchod a ve vašem těle se neudrží moc tekutin, budete stále střídat pití a chození na toaletu. Jestliže máte podezření, že byste mohli mít onemocnění ledvin, požádejte svého lékaře o vyšetření.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]