Síla obyčejné okurky mnohé překvapí. Skrývá v sobě celou řadu důležitých látek, které mají vliv na celou řadu věcí

Fotografie: Pixabay

Milujete okurky? Pokud ano, měli byste vědět, že ukrývají blahodárné účinky! Podle nejnovějších studií jsou okurky schopné brzdit růst rakovinných buněk, a dokonce je ničit.

Znáte zeleninu, kterou dokážete vaše tělo hydratovat, léčit jí cukrovku, regulovat krevní tlak, zlepšovat zrak nebo regulovat hladinu cholesterolu? Ano, existuje zelenina, která toto všechno umí, jsou jí zdánlivě obyčejné okurky. V České republice i po celém světě se okurky konzumují ve velkém množství. Jsou bohaté na prospěšné látky, a proto jsou našemu zdraví prospěšné, říká lékařka Rachael Link.

Zabraňují vzniku rakoviny

Podle nedávné pákistánské studie jsou okurky skutečně schopny předcházet rakovině prsu, vaječníků, dělohy a také prostaty! Okurky obsahují sloučeniny zvané polyfenolové lignany, jako jsou pinoresinol a lariciresinol, které pomáhají snižovat riziko vzniku rakoviny. Mají také vysoký obsah fytonutrientů, zejména kurkumitacinů (protože patří do čeledi tykvovitých). Ty jsou velmi ceněné pro své protirakovinné účinky.

Fotografie: Freepik

Hydratují tělo jako žádná jiná potravina

Okurka s obsahem 96 % vody vás skutečně dlouhodobě hydratuje. Je to ideální potravina pro konzumaci ve formě šťávy nebo detoxikační vody, kterou lze během dlouhých letních dnů konzumovat bez míry (8 až 10 sklenic okurkové vody). Okurky mohou také hydratovat pokožku. Stačí potřít kouskem suchá nebo podrážděná místa a uvidíte, jak se vaše pleť změní.

Prospívají našim ledvinám

Bylo prokázáno, že okurky výrazně snižují množství kyseliny močové v krvi. Okurky, které jsou bohaté na vitamíny a minerály, chrání naše ledviny a udržují je zdravé. Jsou nejúčinnějším přírodním diuretikem (podporují vylučování moči). Jsou považovány za lék na srdeční a ledvinové problémy, pomáhají při otocích (i revmatických) a léčbě ledvinových či žlučových kamenů.

Fotografie: Freepik

Ulevují od bolesti svalů a kloubů

Pokud vás trápí bolesti, ztuhlost, bolesti svalů, křeče či záněty šlach, než navštívíte lékaře, zamyslete se nad konzumací okurek. Pro zmírnění bolestí svalů a kloubů není nic lepšího než přírodní řešení, jako je okurka! Je známo, že okurky výrazně posilují naše kosti a svalovou tkáň.

Pomáhají při léčbě cukrovky

K velké úlevě diabetiků bylo prokázáno, že konzumace okurek často zvyšuje produkci inzulínu v našem těle díky cucurbita ficifolia. Tato zelená zelenina pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, proto lékaři někdy svým pacientům s diabetem doporučují sníst alespoň jednu okurku denně.

Fotografie: Freepik

Posilují naše nehty

Tato zázračná zelenina také silně hydratuje naše nehty. Posiluje a hloubkově vyživuje kůžičku. Také hydratuje ruce a odstraňuje odumřelou a nevzhlednou kůži.

Eliminují zápach z úst

Okurky jsou bohaté na vodu, jak již bylo zmíněno výše, a výrazně tak snižuje záněty v ústní dutině. Předchází tak problémům v ústní dutině, jako je zápach z úst, a omezuje je.

Fotografie: Freepik

Regulují krevní tlak

Pravidelná konzumace okurek také výrazně zlepšuje zdravotní stav lidí s vysokým krevním tlakem. Minerální látky jako draslík a hořčík obsažené v okurkách významně přispívají ke kontrole krevního tlaku, a dokonce k prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Detoxikační okurkový nápoj

Pokud se chcete osvěžit a využít všech výhod této zeleniny s tisíci a jednou předností, zvolte detoxikační šťávu z okurek. K výrobě tohoto fresh drinku budete potřebovat následující suroviny:

  • 1 okurku,
  • 1 stonek celeru,
  • 2 zelená jablka,
  • 20 omytých lístků máty.
Fotografie: Freepik

Nejprve si okurku oloupejte (pokud chcete, odstraňte z ní semínka) a nakrájejte ji na drobné kousky. Totéž proveďte se dvěma jablky. Poté omyjte a nakrájejte řapíkatý celer. Všechny tyto ingredience vložte do odšťavňovače, abyste získali hladkou konzistenci, nebo do mixéru s kostkami ledu. Nezapomeňte přidat lístky máty a vše rozmixujte. Lahodný a zdraví prospěšný nápoj je na světě!

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]