Nedostatek vitaminu D může způsobit horší průběh onemocnění Covid-19

Pandemie nového koronavirového onemocnění, tedy nemoci Covid-19 se velmi důkladně podepsala na celkové globální společenské i ekonomické situaci posledních měsíců. Jako u všech nemocí, i u téhle je nejlepším způsobem ochrany organismu prevence.

Ta je spojena především s posilováním imunity a jak se ukazuje, optimální přísun vitamínu D představuje jeden z klíčových kroků napomáhajících boji s touto zákeřnou nemocí, která může mít velmi významné dopady na celkovou tělesnou kondici jedince a vytvářet v organismu nevratné změny, jejichž důsledky na projeví na celkovém zdraví. Jak se tedy prostřednictvím vitamínu D proti rozvoji této nákazy chránit?

Působení vitamínu D na lidské tělo

Vitamín D je nezbytnou součástí správné výživy těla, jelikož napomáhá rozkladu vápníku a tím posiluje především obnovu kostní tkáně. Kromě této schopnosti však působí také pozitivně v oblast obranyschopnosti organismu podporou imunitního systému. Ten představuje přirozený kritický nástroj těla v boji se všemi nemocemi, které jej postihnou. Účinný imunitní systém brání rozvoji všech typů onemocnění potlačováním šíření virů a bakterií. Vitamín D podporuje především:

  • posilování kostí umožněním metabolismu vápníku
  • tvorbu T lymfocytů (imunitních buněk) a makrofágů a jejich funkci
  • správnou činnost plic

V případě nedostatku vitamínu D tak tělo ztrácí svou schopnost obrany před patogeny a je náchylnější k rozvoji infekcí a zánětů, a také nemocem a poruchám, které souvisí s imunitou.

Pravidelný přísun vitamínu D jako prevence proti rozvoji koronaviru

Vitamín D působí pozitivně především v oblasti ochrany dýchacích cest i celé dýchací soustavy obecně. Kromě toho se významně podílí na protizánětlivých reakcích těla a buněčné imunoregulaci, což jsou velmi důležité vlastnosti, které jsou nezbytné v případě nákazy nemocí COVID-19.

Nedostatek vitamínu D se kromě řídnutí kostní tkáně projevuje také na snížené funkci plic. Snížená hladina tohoto vitamínu je tak primárním faktorem zvyšujícího se rizika onemocnění tuberkulózou, astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí, a také virových a bakteriálních infekcí způsobujících respirační problémy. Jelikož koronavirové onemocnění zasahuje právě tuto oblast, je dostatečný přísun vitamínu D v boji proti této nemoci klíčový.

Jak zajistit pravidelný a dostatečný přísun vitamínu D

Vitamín D obsahují různé běžné potraviny, jako jsou mléko, vejce, mořské ryby nebo játra, nachází se ovšem také ve slunečním záření. Řada zpracovaných potravin (zejména mléčných výrobků či rostlinných tuků) bývá o tento vitamín obohacena. Pro správné zpracování organismem je potřeba doplňovat také tuky, v nichž se rozkládá. Pokud je váš jídelníček na tento vitamín chudý, je dobré jej doplňovat vhodnými přípravky – je součástí běžných multivitaminových tablet.

Fotografie: Pixabay