Odvěké ajurvédské postřehy pro zdravé stárnutí ocení v pokročilém věku tělo i mysl

Fotografie: Depositphotos

Ajurvéda považuje stárnutí za přirozený a nevyhnutelný proces a nabízí časem prověřené modely pro zdravé stárnutí. Zařadit je do každodenního života je přitom velmi snadné.

Lidstvo se vždy zajímalo o to, jak zachovat mladistvý elán a prodloužit si život. Nicméně, stárnutí s sebou často nese i řadu zdravotních problémů. Proto i nyní stále probíhá mnoho výzkumů, jak proces stárnutí zpomalit a zachovat si zdraví i do vysokého věku. Probírají se různé oblasti, jako jsou pilulky proti stárnutí, omezená či naopak zvýšená konzumace jistých potravin a velmi slibná odborníky uznávána ajurvédská terapie pro zdravé stárnutí v souladu s přírodou.

Stárnutí dle ajurvédy 

Podle ajurvédy není stárnutí nemoc nebo nežádoucí stav, ale přirozený jev, který je ovlivňován (a sám ovlivňuje) fyzickou, psychickou a i duchovní stránkou, stejně tak i metabolismem a imunitou. Není tedy třeba léčit jednotlivé neduhy, ale spíše se zaměřit na člověka jako na celek.

Ajurvéda vyznává zásady harmonického života a souladu s přírodou, univerzálním vědomím, životním prostředím a individuální konstitucí. Zdravé stárnutí proto vyžaduje, aby člověk žil v harmonii sám se sebou i okolím, dodržoval zdravý životní styl a celkově podporoval zdravou transformaci těla a mysli prostřednictvím harmonických rozhodnutí a činností.

Co to ajurvédská terapie vlastně je a co obnáší

Ajurvédská terapie je léčebný systém, který se v Indii používá již tisíce let. Tento systém se zaměřuje na rovnováhu mezi tělem, myslí a duchem a věří, že poruchy této rovnováhy vedou k nemocem a předčasnému stárnutí. Ajurvédská terapie pro zdravé stárnutí obnáší celkovou péči o tělo, mysl a duši, aby se zajistily dlouhověkost a zdraví.

jóga cvičení
Fotografie: Freepik

Mezi základní prvky terapie patří správná výživa, cvičení, jóga, meditace, detoxikace, masáže a bylinné léky. Cílem je podpořit tělo a mysl v boji proti stresu, oxidativnímu stresu a zánětům, jež jsou hlavními příčinami procesu stárnutí a mnoha chronických onemocnění. Ajurvédská terapie také využívá různé diagnostické techniky, aby se identifikovaly případné nerovnováhy a zabránilo se rozvoji onemocnění. Celkově se jedná o komplexní a holistický přístup k péči o zdraví a prodloužení života v souladu s přírodou.

4 ajurvédské tipy pro zdravé stárnutí

Ajurvéda má rozsáhlý systém doporučení, které vám mohou dopomoci ke zdravému stárnutí. Toto jsou jen čtyři z nich.

Všechno mažte olejem 

V ajurvédě se používá olej zvnějšku i zevnitř. Oblíbený je například brahmi-kokosový olej, který můžete použít do pokrmů i místo hydratačního krému. Brahmi je ájurvédská bylina, jež podporuje duševní jasnost a zvyšuje obsah kolagenu v pokožce.

Jezte více vařených jídel 

Stáří s sebou nese i jakési vnitřní ochlazení, je proto důležité jíst vařená jídla, která vytvářejí vnitřní teplo, polévky, dušená jídla, zeleninu vařenou v páře a pečenou zeleninu. Zároveň dbejte i na dostatečnou hydrataci a pijte hodně vody.

Zůstaňte aktivní

Nemusíte se na stáří dát hned na vysokohorskou turistiku, ale pohyb nezanedbávejte. Choďte na pravidelné procházky, cvičte jógu, nebo se každé ráno protáhněte. Vhodná jsou i posilovací a balanční cvičení. Udržování síly a rovnováhy je nezbytné částečně i proto, abyste se vyhnuli pádům a zbytečným zraněním.

cvičení starší pár
Fotografie: Freepik

Meditujte

Pro většinu lidí se s přibývajícím věkem snižují pracovní i osobní nároky, což vytváří více prostoru a času na zkoumání bohatého vnitřního světa. V tradiční indické kultuře je věk mezi 50 a 100 lety popisován jako fáze života obývání lesa a zřeknutí.

Ve fázi obývání lesa, tedy od 50 do 75 let, jste stále společensky aktivní, pracujete nebo se staráte o vnoučata, ale můžete do svého života zařadit častější a delší meditace než před padesátkou. Mezi 75. a 100. rokem života se člověk posouvá do fáze zřeknutí se hmotného světa, kdy by měl žít skromně a meditaci věnovat již velkou část dne.

Pokud budete své já vnímat jako celistvou bytost a budete dbát na péči o všechny její stránky, může být i vaše stáří aktivní a zdravé.

Zdroj: National Library of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]