Máte bohatou úrodu rajčat? Přinášíme tipy, jak s nimi naložit

Připravovat jídla ze sezónních plodin je zdravé i cenově výhodné. Pokud i vy máte vypěstované ovoce a zeleninu, můžete je využít k přípravě čerstvých pokrmů, ale i jídel, která oceníte během zimy. Dnes se zaměříme na rajčata.

Rajčata jsou skvělým zdrojem draslíku a mají řadu blahodárných účinků na lidské zdraví. Působí proti krevním sraženinám, zlepšují náladu, udržují zdravé kosti, snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu, uržují zdravé oči, prospívají i kráse: vlasům, nehtům, pokožce. Přinášíme tipy, co vše si lze z rajčátek připravit.

Rajská omáčka

Asi není nikdo, kdo by neznal rajskou omáčku, která se dá jíst s těstovinami stejně tak s knedlíkem či rýží. Připravit si můžete čerstvou rajskou omáčku, ale i zavařit nebo zamrazit pro zimní období.

Mimo omáčky si můžete připravit i rajskou polévku. Rovněž je možné pochutnat si na na polévce z čerstvých rajčátek, ale i mrazit nebo zavařovat do zásoby.

Bruschetta

Pokud máte úrodu rajčat bohatou a přemýšlíte, co připravit na zdravou snídani nebo večeři, zkuste bruschettu. Potřebovat budete jen olivový olej, rajčátka, česnek, bazalku, sůl a pepř podle chuti a plátky chleba nebo jiného pečiva.

Kečup

Kdo by jej nemiloval. Kečup lze také připravit čerstvý pro rychlé využití (skladovat v lednici) nebo zavařit do zásoby, kdy využijete velké množství rajčat. Receptů na internetu najdete velké množství a každý dává přednost jiným chutím (sladká/ostrá) či různým příchutím.

Lečo

Lečo je vyloženě sezónní jídlo, ale pokud na něj dostanete chuť v zimě, není problém otevřít zavařenou skleničku a lečo si dát klidně i o Vánocích. Mimo to takto zavařené lečo můžete použít i pro přípravu jiných pokrmů – pod maso, na pizzu apod.

Plněná pečená rajčata

Využijte čerstvých surovin a připravte si vynikající oběd nebo večeři. Plněná rajčátka jsou plná vitamínů a zajímavých chutí. Použít můžete kuřecí maso, sýr, bylinky ze zahrádky, vejce, česnek. I na tuto dobrotu najdete spoustu zajímavých receptů. Mimo to rajčata jsou nízkokalorická, takže žádné obavy o svou figuru.

Rajčatový salát

Použít můžete jen rajčata, cibulku, ocet, cukr, sůl, vodu nebo smíchat rajčata s další zeleninou, případně sýrem, těstovinami. Fantazii se meze nekladou. Máte-li úrodu bohatou, využijte čerstvosti a konzumujte rajčátka syrová.

Sušená rajčata v olivovém oleji

Sušená rajčátka využijete kdykoliv během roku. Nemusíte jen mrazit a zavařovat. Rajčata můžete sušit v troubě nebo sušičce, pokud ji doma máte. Pak rajčátka smíchat s bylinkami, dát do skleniček a zalít olivovým olejem.

Slaný rajčatový koláč

Použít můžete listové těsto nebo si připravit vlastní. Dále pak přidat rajčátka, bazalku, smetanu, vejce, máslo, pepř, sůl. Vynikající je teplý i studený.

Fotografie: Pixabay