Artritidu lze porazit i díky vhodnému jídelníčku. Mezi účinné pomocníky patří i česnek a zázvor

Fotografie: Depositphotos

Pokud zařadíte do svého jídelníčku tyto potraviny, brzy se zbavíte všech příznaků artritidy. Jsou levné a k sehnání naprosto v každém obchodě.

Artritida je nepříjemné onemocnění kloubů, které se může vážně podepsat na vašem každodenním životě. Pokud se s ní potýkáte i vy, nemusíte nutně užívat drahé komerční přípravky plné chemie či jiné drahé výrobky. Skvěle vám totiž dle lékařky Brendy B. Spriggs pomohou i přírodní potraviny, respektive změna jídelníčku. Existují však i takové potraviny, kterým byste se měli raději vyhýbat, protože artritidu zhoršují.

Dodržování zdravé stravy

Zásadní je dle doktorky Spriggs při artritidě správně jíst. Většina odborníků doporučuje zaměřit se zejména na protizánětlivou stravu bohatou na čerstvé ovoce, zeleninu a kvalitní základní potraviny, jako je maso a další. Čím více zpracovaného jídla budete jíst, tím horší příznaky můžete mít, a proto je důležité se jim za každou cenu vyhýbat. Správná strava vám navíc zaručí silný imunitní systém a ochrání vás před řadou dalších nepříjemných potíží.

Co pomáhá při artritidě nejvíce, jsou omega-3 mastné kyseliny, které mají velmi dobré účinky na klouby, pomáhají zmírnit jejich ztuhlost a bolest, a navíc podporují krevní oběh a také mozek. Jejich zařazením do svého jídelníčku si proto dle webu Healthline zajistíte pevné zdraví a ochráníte se před řadou nepříjemných problémů. Mezi potraviny, které tyto složky obsahují, patří zejména následující potraviny:

  • tučné ryby,
  • olivový olej,
  • bobule,
  • česnek,
  • zázvor,
  • brokolice,
  • vlašské ořechy,
  • špenát,
  • hroznové víno.

Ztráta svalové hmoty jménem sarkopenie: Mezi časté příčiny patří i nedostatek bílkovin a pohybu

Naopak byste se dle Healthline měli pokusit vyhýbat veškerým potravinám s přidanými cukry, zpracovanému masu, lepku, zpracovaným potravinám, nadměrnému příjmu soli a některým rostlinným olejům. Každá z těchto potravin může příznaky onemocnění ještě zhoršit, a navíc celkově negativně ovlivňuje lidské zdraví. Čas od času si samozřejmě můžete udělat radost a nějakou dobrotu si užít, ovšem nikdy byste to neměli příliš přehánět.

omega3 kyseliny, losos
Fotografie: Freepik

Pomůže i kurkuma

Velmi dobře se podle výzkumů proti artritidě osvědčila také kurkuma, která působí antioxidačně a protizánětlivě. Její pravidelné užívání je spojováno se zmírněním příznaků onemocnění, a navíce vám skvěle obohatí jídelníček. Na Zdravém Stravování jsme také psali o dalších zajímavých přínosech kurkumy a proč byste ji měli zařadit do svého jídelníčku.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]