Překyselení organismu lze zvládnout pomocí úpravy jídelníčku

Organic Raw Green Avocados Sliced in Half

Mnoho lidí se dnes potýká s problémem, kterým je překyselený organismus. Překyselení úzce souvisí s naším moderním životním stylem. Mnoho lidí si pod tímto pojmem představí především nepříjemné pálení žáhy. To ale zdaleka není vše, neboť bylo potvrzeno, že překyselení organismu je spojeno s mnoha dalšími chorobami a zdravotními problémy, jako je astma a nejrůznější alergie, záněty močových cest, různá plísňová onemocnění, opary, atd.

Proto bychom měli dbát na to, aby se v našem jídelníčku objevovalo dostatečné množství potravin, které jsou zásadité.

Proč a jak vzniká problém překyseleného organismu?

Prostředí našeho těla tak, aby v něm co nejlépe probíhaly životně důležité látkové přeměny, by mělo být mírně zásadité. Moderní nezdravé stravování ale narušuje vnitřní rovnováhu našeho organismu, protože toto zásadité pH snižuje a tato kyselost a nerovnováha má následně za následek narušení buněčné aktivity, která může vyústit v nejrůznější výše uvedené zdravotní komplikace.

Naše strava je totiž příliš bohatá na nejrůznější produkty, které vytvářejí v našem těle kyseliny, například maso a masné výrobky, mléčné výrobky, vejce, cukr či  mouka. Pokud chcete snadno a rychle zjistit, zda je váš organismus překyselený, můžete si lékárně zakoupit indikační papírky na testování pH.

Pokud máte hladinu pH ráno a večer v rozmezí 6,5 až 7,5, funguje váš organismus správně. Pokud se pohybuje v pásmu 6,5 až 4,5, je vaše prostředí mírně kyselé, což může časem vést například k problémům se žáhou, pokud máte pH pod 4,5, je váš organismus silně překyselený a je nejvyšší čas mu pomoci.

Které potraviny jsou zásadité?

Zásaditá neboli alkalická strava je tvořena především zeleninou, ovocem, sójovými a celozrnnými výrobky. Mezi nejvíce zásadité potraviny patří zelenina zelené barvy, například špenát, který je bohatý na chlorofyl a antioxidanty. Kromě nich obsahuje také vitamín A, mangan, kyselinu listovou, hořčík, železo, vitamin C, vitamin B2, vápník, draslík, vitamin E a vlákninu.

Kromě špenátu také kapusta, u které byly prokázány například pozitivní účinky v boji proti rakovině či ateroskleróze. Dále okurky, které obsahují lignany, které jsou spojovány se snížením rizika vzniku srdečních chorob, i několika typů rakoviny. Z další zelené zeleniny uveďme brokolici, která prospívá trávicí i oběhové soustavě, stimuluje detoxikační procesy v těle a poskytuje důležité množství antioxidantů.

Silně zásaditý je také česnek, který je považován za jeden z největších zázraků přírodní medicíny. Vyniká zejména svými antibakteriálními, protiplísňovými a antivirovými účinky, zároveň je i velmi účinným stimulantem imunitního systému. Z tohoto důvodu se doporučuje jako prevence nejrůznějších onemocnění, zároveň pomáhá regulovat krevní tlak a detoxikovat organismus.

V neposlední řadě uveďme rovněž avokádo. Polynenasycené tuky obsažené v avokádu pomáhají snižovat špatný cholesterol a naopak zvyšovat tak zvaný dobrý cholesterol, zabraňuje vzniku srdečních chorob. Kromě toho v avokádu najdeme i velké množství vlákniny a esenciálních antioxidantů, jako je alfa karoten, beta karoten, lutein či selen.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]