Potraviny, které nesmí chybět v jídelníčku, pokud chcete zlepšit vaši paměť

Fotografie: Pixabay

S věkem dochází k přirozenému stárnutí mozku a s ním souvisejícím potíží, kdy nás trápí paměť. Do určité míry je samozřejmě tento proces přirozený a normální, pokud ale chcete pro svůj mozek a paměť udělat něco dobrého, vyplatí se do svého jídelníčku zařadit určité potraviny, které jsou bohaté na vitamíny a další látky, které jsou pro náš mozek jakousi „živou vodou“.

Vitamíny, které prospívají našemu mozku

Velké množství nedávno provedených odborných studií potvrzuje, že vysoká hladina vitaminu E výrazně zlepšuje stav lidí s Alzheimerovou chorobou. Dalším vitamínem, který přispívá ke zlepšení paměti a kognitivních funkcí, je vitamín B12. Pro proces učení a obecně zpomalení stárnutí je vhodná rovněž zvýšená konzumace vitamínu D. V neposlední řadě mají na náš mozek velmi pozitivní účinky omega-3-mastné kyseliny, které podporují funkci nervových buněk, zlepšují paměť a učení.

Ryby a vejce

Jednou z nejzdravějších potravin pro náš mozek je losos. Důvodem je zejména vysoký obsah omega-3-mastných kyselin a vitamínu B. Omega-3-mastné kyseliny výrazně snižují riziko vzniku mrtvice, podporují správné fungování paměti a koncentraci. Vejce jsou kvalitním zdrojem bílkovin i vitamínů skupiny B. Jednou z jejich prospěšných látek je také cholin, který zlepšuje paměť, reakční dobu mozku a rovněž snižuje pocit únavy.

Ovoce a ořechy

Bobulovité ovoce, tedy například jahody, maliny či borůvky, obsahuje velké množství antioxidantů, které nejen pomáhají z našeho těla odstraňovat volné radikály, ale zároveň pozitivně působí na paměť. Bobule konzumované společně s ořechy účinně zabraňují vzniku nejrůznějších neurodegenerativních chorob. Podobně prospěšné pro náš mozek jsou rovněž banány, které obsahují mnoho vitamínů a minerálů v množství, které našemu mozku přesně vyhovuje.

Ovesné vločky a semínka

Ovesné vločky jsou bohaté na vlákninu, omega-3-mastné kyseliny, draslík a foláty. Prospívají tak nejen našemu mozku, ale i srdci. Také semínka, například slunečnicová či dýňová, obsahují zdraví prospěšné omega-3-mastné kyseliny a minerální látky a vitamíny, které příznivě ovlivňují naši paměť.

Zelený čaj

To, že je zelený čaj velmi silným antioxidantem, se všeobecně ví, důvodem je obsah velkého množství polyfenolů, které mají velmi silné antioxidační účinky.

Mimo to odborné studie prokázaly, že pravidelné pití zeleného čaje  má rovněž neuroprotektivní účinky, které napomáhají celkovému zdraví našeho nervového systému.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]