Přehlížené okurky jsou zásobárnou vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek

Okurky jsou nenápadná zelenina, které obvykle v obchodě nevěnujeme příliš velkou pozornost. Okurky však v sobě ukrývají velké množství zdraví prospěšných látek a mají na náš organismus mnoho pozitivních účinků. Dnes vám přinášíme jejich malý přehled, který vás zcela jistě přesvědčí o tom, že by bylo vhodné zařadit okurky do našich jídelníčků co možná nejčastěji.

Co se ukrývá v okurce?

Okurky patří mezi nejzdravější českou zeleninu a najdeme v nich velké množství různých zdraví prospěšných látek. Vynikají především vysokým obsahem vitaminů A a B, ale obsahují také vitamin C, PP, E či kyselinu listovou. Kromě vitaminů obsahují také minerály, zejména hořčík, železo, vápník, sodík a jód.

Další cenou látkou, kterou v okurkách nalezneme ve vysokém množství je voda. Devadesát procent okurky je tvořeno vodou. To také vysvětluje, proč je okurka tak málo kalorickou potravinou, na dvě stě gramů okurky připadá pouze třicet kalorií, a proč je tak často doporučovaná v boji s přebytečnými kilogramy.

Proč jíst okurky?

Okurky mají velmi pozitivní vliv na naši zažívací soustavu, především játra, žlučník a střeva, a zároveň mají močopudný, tedy detoxikační účinek. Jsou rovněž vynikajícím zdrojem hydratace těla a přispívají k eliminaci toxinů z těla.

Okurky jsou také skvělým prostředkem v boji s nepříjemným dechem. Pokud přitisknete plátek okurky na patro a přilepíte jej jazykem po dobu třiceti sekund, odstraníte bakterie, které způsobují nepříjemný dech.

Díky vysokému obsahu vitamínů skupiny B, především B1, B5 a B7, pomáhají okurky při pocitech úzkosti a stresu. V neposlední řadě je okurka známá také pro své blahodárné kosmetické účinky, hydratuje pokožku, pomáhá proti akné i unaveným víčkům. Pokud chcete oživit vaši pleť, můžete si vyrobit jednoduchou masku z čerstvých okurek.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]