Játra jsou životně důležitý orgán, o který je nutné se starat. S očistou pomohou tyto potraviny

Fotografie: Freepik

Když se umýváte zvenku, neměli byste zapomínat jednou za čas vyčistit i své útroby. O játra se postará několik vybraných potravin, říká lékařka Katherine Marengo.

Celé tělo dobře funguje tehdy, pokud jsou všechny jeho části zdravé a schopné plnit své úkoly. Misí lidských jater je filtrace a čištění potravy, což odvádí skvěle po celý život. Kdo však vyčistí je? Budete se o ně muset postarat sami, stačí vám na to však jen několik vybraných potravin. Látky, které jsou v nich obsažené, dokážou játra skvěle očistit, detoxikovat a obnovit jejich správnou funkci.

Fotografie: Unsplash

Dětmi nenáviděná brokolice

Dost možná jste jako malí také neměli rádi takové potraviny, jako je špenát, kapusta nebo brokolice. Kromě toho, že jsou všechny hodně zdravé, mají i další tělu prospěšné vlastnosti. Je to právě brokolice, v čem jsou obsaženy potřebné antioxidanty a jisté množství síry, které pospolu dokážou vyčistit játra. Kromě nich jsou však prospěšné pro kompletní detoxikaci organismu, díky čemuž byste si měli brokolici přidávat na talíř častěji.

Fotografie: Unsplash

Lahodné avokádo také pomůže

Toto uvnitř zelené ovoce může vážit 0,5 kg až 1 kg a je plné vitamínů, minerálů a jiných zdravých látek. Jsou mezi nimi i antioxidanty, které zbaví tělo všech nežádoucích a škodlivých toxinů. Kromě toho, že takto vyčistíte svá játra, budete ve všech směrech zdravější a ucítíte po každém kousku příval energie. Podle posledních studií navíc jeho pravidelná konzumace zlepšuje apetit.

Přidejte si do jídla více česneku

Malé bílé měsíčky této pálivé plodiny mají v české kuchyni dosti silné postavení a nalezneme je v řadě receptů. Vždyť tu máme přece samotnou polévku, která je po česneku nazvaná. Naši předci však při jeho konzumaci pravděpodobně ani nevěděli o benefitech, které jeho pravidelné pojídání skýtá. Kromě řady vitamínů a minerálů obsahuje i antibakteriální složky, díky nimž předcházíte nejrůznějším nemocem.

Fotografie: Unsplash

Stejně tak v česneku naleznete protizánětlivé látky, které pomáhají tělu s obranou při výskytu nějakých komplikací. Zároveň i v tomto případě hrají významnou roli antioxidanty, pomocí nichž vypudíte z jater a dalších orgánů nežádoucí nebezpečné látky. Kromě všech výše zmíněných benefitů dokáže česnek povzbudit činnost jaterních enzymů, díky nimž se může tento orgán bránit nepříznivým vlivům efektivněji.

Vitamín C by měl mít na jídelníčku své místo

Velká část ovoce obsahuje řadu zdravých a tělu prospěšných vitamínů. Velmi často zastoupeným je vitamín C, jehož naleznete v některém ovoci opravdu veliké množství. Patří zde zejména pomeranče, citróny, limetky či hrozny. Jejich pravidelnou konzumací doplníte do těla vitamín C, díky němuž pročistíte játra a posílíte imunitní systém. Různé druhy ovoce pak budou mít i další benefity pro vaše tělo.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]