Naučte se odhalit varovné příznaky život ohrožující hypertenze. Možná jimi trpíte i vy, aniž byste si to uvědomovali

Fotografie: Depositphotos

Vysoký krevní tlak se leckdy po velmi dlouhou dobu neprojevuje žádnými významnými příznaky, ovšem i tak může způsobit postupné poškození mnoha orgánů.

Vysoký krevní tlak je často velmi příznačně nazýván tichým zabijákem. Řadě lidí totiž dlouhodobě nezpůsobuje vůbec žádné potíže. A právě proto je důležité rozpoznat i ty sebenepatrnější příznaky tohoto onemocnění co nejdříve, jedině tak bude možné nasadit včasnou terapií a předejít tak závažným zdravotním komplikacím, říká lékařka Jenneh Rishe.

Varovat nás může bolest hlavy

Mezi jeden z prvních příznaků může patřit například opakující se bolest hlavy, která se vyskytuje především ráno. Můžeme pociťovat tupý tlak na zátylek a šíji, který se zesiluje při jakémkoliv předklánění a ohýbání. Můžeme na sobě také pozorovat závratě a únavu. Často se rovněž zhorší vaše ranní schopnost koncentrace a smysl pro rovnováhu.

Fotografie: Pixabay

Naslouchejte svému srdci

Pokud vaše srdce neustále bije příliš rychle anebo si často všímáte tupého tlaku na hrudi, zpozorněte. Ruku v ruce s těmito příznaky může jít také nevysvětlitelné pocení nebo rozmazané vidění (obvykle jen na přechodnou dobu). To vše mohou být jedny z první nenápadných příznaků vysokého krevního tlaku.

Mnohé napovědět mohou i otoky

Nemůžete ráno navléknout prstýnky nebo jsou vám malé oblíbené boty? Pak dost možná trpíte otoky v důsledku vysokého krevního tlaku. Setkat se lze také s charakteristickými změnami na cévách očního pozadí. To vám však obvykle prozradí lékař při běžném vyšetření zraku, sami si toto všimnout nemůžete.

Fotografie: Freepik

Potíže s dýcháním a dušnost

Cévní zásobení oči je bohužel jedinou cévní sítí, ze které lze velmi spolehlivě odhadnout celkový stav cévního systému těla. Pokud však na pravidelné vyšetření očí nechodíte, musíte si všímat jiných příznaků. Jde například o časté zadýchávání, a to nejenom při chůzi do schodů. Nemusí jít jen o plicní problém, jak se řada lidí domnívá.

Jeden příznak se dostavuje i v noci

Časté noční močení obvykle odkazuje na onemocnění diabetem, ale může být i důsledkem vysokého krevního tlaku. Věnujte mu proto pozornost. Hypertenze totiž opravdu silně zvyšuje riziko srdečního infarktu, takže byste žádný z jejích potenciálních příznaků rozhodně neměli přehlížet.

Fotografie: Freepik

Krvácení z nosu jako další příznak

Posledním typickým příznakem vysokého tlaku může být i krvácení z nosu. Lékaři ho často odbývají jako problém s nedostatečně silnými cévami, ale nemusí tomu tak být vždy. Leckdy jde právě o první příznak vysokého krevního tlaku. A to i ve chvíli, kdy nejde o nic masivního a krvácení v poměrně krátké chvíli samo od sebe ustane.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]