Způsoby na to, jak podpořit zdraví vašeho dítěte

Pokud chcete posílit zdraví svého dítěte a zajistit mu i silnější obranyschopnost do budoucna, je nezbytné posílit dobré bakterie v jeho zažívacím traktu. Lidský gastrointestinální trakt obývají biliony bakterií, které ovlivňuje strava, užívání antibiotik a další faktory.

Tyto bakterie váží až dvě kila na osobu a pomáhají tak řídit imunitní systém, určují také, zda má vaše dítě alergickou reakci na arašídy a jak účinně bojuje proti virům. Kromě toho se mikrobiom podílí na regulaci metabolismu a přírůstku hmotnosti a může ovlivňovat i mozkové funkce – což znamená, že může ovlivnit náladu a potenciálně chránit vaše dítě před poruchami duševního zdraví, jako je autismus nebo deprese.

Na rozdíl od lidského genomu, který je pevně stanoven, je lidský mikrobiom převážně produktem životního stylu a životního prostředí, velký vliv má na něj právě dětství. Přinášíme tipy, jak podpořit mikrobiom (soubor kvasinek, bakterií, hub, virů a protozoí) vašeho dítěte.

Vláknina

Nedostane-li tělo vašeho dítěte dostatek vlákniny, začne hladovějící střevní mikrobiom „pojídat“ hlen, který lemuje a chrání vnitřní stěny střeva. Pokud se bakterie dostanou příliš blízko k těmto stěnám, mohou v imunitním systému vypustit poplašné zvonky, což má za následek zánětlivé stavy, a to může nakonec vést k autoimunitním poruchám, jako je zánětlivé onemocnění střev, alergie a astma. Strava bohatá na ovoce, zeleninu, celá zrna, ořechy a luštěniny zajišťuje, že její vyvíjející se mikrobiom má spoustu výživy.

Živé kultury

Jogurty, fermentované nápoje (kefír, kyška), kysané zelí a další fermentované potraviny jsou zdrojem prospěšných bakterií. Ovšem pozor na slazené jogurty pro děti, tam moc živých kultur není, mnohdy žádné.

Nebuďte tak úzkostliví

Jako rodiče chceme přirozeně chránit naše děti před bakteriemi způsobující různá onemocnění, tudíž úzkostlivě umýváme vše, čeho se děti dotknou. Tím sice omezíme kontakt s bakteriemi, ale i těmi dobrými. Skupina švédských vědců nedávno zjistila, že u dětí, jejichž rodiče olizovali dudlíky, aby je vyčistili (na rozdíl od vyvařování dudlíku či mytí horkou vodou), se méně pravděpodobně vyvine ekzém a astma.

Je pravděpodobné, že nesterilizací dudlíků tito rodiče zvýšili expozici svého dítěte bakteriím, což zase pomohlo posílit imunitní systém jejich dítěte. Zubní lékaři mohou poukázat na to, že olizování dudlíku může zvýšit šanci na zubní kaz, ale odborníci na imunitu stále tvrdí, že je potřeba omezit často přehnanou desinfekci prostředí našich dětí. Dudlík byl jen příklad. Olizovat ho určitě nemusíte.

Vyvarujte se zbytečných antibiotik

Tyto léky mohou zachránit život, ale to neznamená, že nemají nevýhody. Protože zabíjejí bakterie bez rozdílu, zbavují se dobrých částí vašeho mikrobiomu spolu se špatnými. A tato ztráta může mít širší dopad na dlouhodobé zdraví vašeho dítěte. Zkrátka antibiotika by dítě mělo užívat opravdu jen v nejnutnějších případech. A když už se tak stane, podávejte po léčbě ATB po konzultaci s lékařem dítěti probiotika a upravte i jeho jídelníček.

Zahrada a domácí mazlíčci

Oba způsoby jsou pro vaše dítě snadným způsobem, jak se setkat s bakteriemi a vybudovat si silnější imunitu. Nechte děti, ať si hrají s domácími mazlíčky a pomáhají vám při práci na zahradě. A když náhodou sní neumyté jablko či nějakou tu jahodu, nepanikařte.