Předvánoční stres má za následek zvýšený výskyt infarktů. Naučte se ho snížit

Fotografie: Pixabay 

I když Vánoční přání zní: šťastné a veselé, mnoho z nás to vůbec nebere na zřetel. Pro mnohé jsou Vánoce časem stresu, konfliktů, napětí, tlaku. Nedostatek peněz, dluh na kreditní kartě, honička v práci, honička doma, nedostatek spánku. Přesně takto by nejkrásnější svátky v roce vypadat neměly!

Jenže za to, že u mnohých to právě takto vypadá, si většinou mohou sami. Pamatujte, že stres vede k vysokému tlaku, srdečním onemocněním, cukrovce, obezitě a mnoho dalším onemocněním. Každý si je toho vědom, přitom si sám na svá ramena toho naloží tolik. Já nemám čas se zastavit, ještě musím upéci 5 druhů cukroví, uklidit půdu, dohnat v práci resty, udělat nákup, nakoupit dárky a zabalit je … a seznam může ještě pokračovat.

Výzkum ukázal, že v období svátků se zvyšuje výskyt infarktů a úmrtí na srdce, což může být způsobeno stresem, nadměrným požíváním alkoholu, mastnou stravou nebo kombinací více faktorů. Proto je nanejvýš důležité řešit a nepodceňovat předvánoční stres. Přinášíme tipy, jak na to.

Omezte výdaje

Opravdu nemusíte utrácet spousty peněz za dárky. Vánoce jsou především o tom, abychom byli s těmi, které máme nejraději. Nikoliv o rozdávání drahých dárků. Peníze jsou jednou z hlavních příčin stresu během Vánoc.

Nastavte si rozpočet – jídlo, dárky, zábava, ostatní. Dohodněte si s partnerem / rodinou rozpočet na dárky a zábavu a držte se ho. Odolávejte pokušení – slevy, reklamy a jiná lákadla a hlavně: buďte realisté a slétněte z nebe opět na zem.

Seznam vánočních úkolů

Pokud budete pobíhat od jednoho úkolu ke druhému, budete akorát ve stresu a nic nebudete stíhat. Udělejte si reálný seznam úkolů. Nechte také něco na druhé – děti, partnera. A pamatujte, že Vánoce nejsou o tom, abyste někomu dokazovali, že jste perfektní. Seznamy úkolů mohou být velmi užitečné, zejména o Vánocích. Mohou být také příčinou stresu, pokud nejsme realističtí ohledně těchto seznamů.

Fotografie: Pixabay 

Pamatujte, o čem jsou Vánoce

Vánoce jsou časem pro rodinu, přátelství a společném trávení času. Opravdu nejsou o tom, že se váš stůl bude prohýbat pod tíhou delikates a cukroví. A ani nejsou o nejkrásnějších dekoracích a nablýskané domácnosti. Stále si to připomínejte. Jinak bude mít vaše rodina doma hygienicky čisto, plný stůl dobrot a špatnou náladu, protože z vás bude schvácená herka.

  • Ignorujte vánoční reklamy a lákadla

  • Užívejte si obyčejné a jednoduché věci

  • Nezapomínejte odpočívat – pravidelný relax je klíčový

  • Nezapomínejte chodit na procházky. Čerstvý vzduch a pohyb je balzám pro celkové zdraví

  • Ani v tomto období nezapomínejte na své koníčky/záliby

  • Jen to, co je vám milé – slavnostní období je rozhodně příležitostí trávit čas s rodinou. To ale neznamená, že s nimi musíme trávit veškerý svůj čas. Klidně si vymezte prostor sami pro sebe

  • Zábava nemusí stát peníze – lze najít i takovou zábavu, která vás nepřivede na mizinu – místo vstupného na zimní stadion vyrazte s rodinou sáňkovat do přírody, postavit sněhuláka, hrát koulovanou nebo doma hrajte stolní hry