10 potravin, které podpoří vaší pohodu, zdraví i krásu

Víte o tom, že jídlo nemá vliv pouze na lidské zdraví, ale i krásu? Nejde přitom pouze o váhu. Samozřejmě vás asi hned napadne, že kdo jí střídmě, má štíhlou linii a tudíž má navrch oproti těm s nějakými kily navíc. Tak snadné to ale není.

Potraviny totiž ovlivňují víc než jen postavu. Mají vliv na kvalitu pokožky, vlasů, nehtů a dokonce i na to, jak se cítíme. Zda podléháme splínům anebo máme chuť se usmívat. Připravili jsme pro vás seznam potravin, které pozitivně ovlivňují lidský život. Podívejte se, které to jsou a neváhejte je zařadit do svého jídelníčku. Díky nim budete lépe vypadat i lépe se cítit.

Nesprávné potraviny a jejich příprava (třeba smažení) mohou pomalu i zabíjet. Například budete-li konzumovat hodně velké množství ovoce, vystavíte se riziku onemocnění rakovinou, ve srovnání s těmi, co tyto dary přírody (leč velmi chutné) konzumují v malém množství (1 porci denně). Ale už vás nebudeme napínat – jdeme na to.

Brokolice

Že je brokolice zdravá, není žádnou novinkou. Přesto se na stolech některých českých domácností objevuje jen zřídka. Brokolice obsahuje látky, které působí jako prevence nádorového onemocnění.

Dýně

Dýně se rovněž příliš často v našich kuchyních neobjevuje. Spíš bývá podzimní ozdobou než potravinou. Nicméně dýně má velké množství živin, vlákniny a málo kalorií. Zkuste dýňovou krémovou polévku, pyré, zdravější verzi hranolek anebo koláč.

Borůvky

S ovocem sice střídmě, ale když už ovoce, tak skutečně to TOP. Patří sem i borůvky, které obsahují vlákninu, vitamíny C a E, mangan, draslík, hořčík, železo, antioxidanty a jsou málo kalorické. A co navíc? Zabraňují tvorbě vrásek.

Čaj

Výtečně chutná, voní a dokáže navodit uvolnění, relaxaci a pohodu. Podle typu čaje pomůže i se zdravotními neduhy, posiluje imunitu a prodlužuje život. Dopřávejte si čaj zelený, bylinkový, černý, červený a různě je střídejte. Základ pitného režimu by měla tvořit čistá voda anebo voda s citronem.  Čaj považujte za doplňkovou tekutinu.

Fazole

Fazole chrání srdce, snižují cholesterol, zabraňují zácpě a snižují riziko rakoviny. Plynatosti zabráníte tak, že je předen namočíte, několikrát propláchnete a dobře uvaříte. Konzumujte je po troškách pravidelně a tělo si zvykne.

Jogurt

Doporučeny jsou dva šálky jogurtu denně, ale musí jít o jogurt bohatý na živé kultury, bez umělých barviv, dochucovadel a nízkotučný. Je to balzám pro zažívání. Mimo jogurtu je skvělý i kefír a jiné kysané mléčné výrobky.

Losos

Obsahuje vysoké množství omega-3 mastných kyselin a bojuje proti srdečním chorobám a nádorovému onemocnění.

Oves

Šílený boom s lepkem a přibíráním na váze odsunul oves na vedlejší kolej. Nicméně ovesné vločky naopak váhu snižovat pomáhají, chrání před srdečními chorobami, snižují vysoký krevní tlak, dodávají tělu energii.

Krůtí maso

Krůtí maso patří k nejlibějšímu zdroji bílkovin, snižuje riziko rakoviny a podporuje srdíčko. Nachází se v něm vitamíny skupiny B, zinek, selen a železo.

Sója

Názory na sóju se různí a určitě by se neměla konzumovat ve velkém množství a každý den. Nicméně dát si jednou za dva týdny kostku tofu, sójové mléko do kaše anebo sójové kostky na večeři nikomu neublíží. Je to mnohem lepší než se cpát často masem a živočišnými produkty.

V podstatě neexistují dobré a špatné potraviny – pouze špatně zvolené množství. Ovoci se určitě nevyhýbejte a stejně tak sójovým výrobkům. Sníst dva koblihy na snídani je mnohem horší a většinu lidí to netrápí…

Obrázek: pixabay.com