Černý rybíz je nabitý super léčivou silou, málokdo to ale o něm ví

Fotografie: Freepik

Ovoce obsahuje spousty vitamínů, které jsou pro tělo zdravé a nesmírně potřebné, každá plodina jich má však jiný poměr a působí tak na tělo odlišně.

Spousta lidí má na zahrádce mimo vysoké stromy a záhony se zeleninou či květinami také menší ovocné keříky. Může se jednat o rybíz, angrešt, jostu nebo jiné, z nichž si natrháte výborné sladké ovoce. Právě zmíněný rybíz můžete mít ve více variantách jako červený, černý nebo žlutý, nehledě na barvu však všechny obsahují vysoké množství vitamínu C a antioxidanty. Jejich pravidelná konzumace má spoustu pozitivních dopadů na tělo.

Fotografie: PxHere

Působí protizánětlivě a zvyšuje imunitu

V těchto malých kyselých kuličkách je obsaženo množství látek, pomocí nichž je možné se i uzdravit. Největší význam nalezneme pravděpodobně u antioxidantů a protizánětlivých složek, jimiž můžete předcházet vzniku dalších problémů. Vaše tělo pomocí nich pročistíte, zbavíte škodlivých látek a volných radikálů a preventivně působíte proti tvorbě zánětů v organismu. To však není jediný benefit konzumace rybízu.

Vysoký obsah vitamínu C totiž podporuje imunitní systém, což je zejména v dnešní době potřebné. Vaše tělo si pomocí něj vytvoří přirozenou obranyschopnost a odolnost vůči širokému spektru bakterií a virů. Je proto důležité jíst ovoce, zejména pak to, které obsahuje spoustu vitamínu C. Tyto kyselé barevné kuličky se proto často doporučují při prvních projevech chřipky a nachlazení na zmírnění projevů těchto onemocnění.

Prospívá i vnitřním orgánům

Každá z látek obsažených v ovoci působí na tělo jinak, její funkce se navíc může změnit v kombinaci s dalšími. Většina látek, jež naleznete v rybízu, dohromady pomáhá alkalizovat moč. Tento proces má za následek především to, že se ve vašich ledvinách vytvoří takové prostředí, v němž se neutvoří ledvinové kameny. Předejdete tak velkému trápení a silným bolestem ve stáří, jež byste si nejspíše nechtěli prožívat.

Fotografie: Pixabay

Pozitivní dopad má navíc rybíz i na další orgány, jako jsou játra. Pomáhá totiž odbourávat tuk a nezdravý cholesterol, působí detoxikačně a zbavuje vaše tělo škodlivých látek. Stejně tak vyženou látky z rybízu toxiny z jater, což usnadní jim jejich činnost. Mimo to jim navíc pomáhají rychleji regenerovat, tudíž by měli rybíz do svého jídelníčku zařadit zejména ti, kteří si o víkendu rádi vypijí sklenku s partnerem či přáteli.

Sníží riziko vzniku infarktu

Řada srdečních chorob a zdravotních příhod je způsobena vysokým množstvím cholesterolu a ucpáním cév. Některé ze složek rybízu dokáží tyto nezdravé látky efektivně odbourávat a žíly tak pročistit. Budou pak prostupnější a silnější, čímž snížíte riziko vzniku infarktu a dalších onemocnění srdce. Celá vaše oběhová soustava vám tak poděkuje za to, že ji udržujete zdravou a zbavujete cholesterolu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]