Pouhých 30 minut chůze denně dokáže s tělem hotové zázraky

Fotografie: Depositphotos

Chůze jako fyzická aktivita pro posílení zdraví se často podceňuje. Nejste-li příliš sportovně vybavení, ale chcete pro sebe něco udělat, pravidelné procházky jsou to pravé.

Od malička je vám vštěpování, že cvičení je důležité pro vaše celkové zdraví. Může se to zdát jako samozřejmost, ovšem ne pro každého. Nemusí to nutně znamenat, že se fyzická aktivita pro vás stane prioritou. Každodenní návštěva posilovna se pro vás může stát velkým závazkem, který vás později začne spíše obtěžovat. Proto je lepší zvolit něco nenásilného, například chůzi. Zde je seznam zdravotních výhod, která vám přinese 30-45 minut chůze denně. Více prozradil lékař Daniel Bubnis.

Snižuje riziko Alzheimerovy choroby

„Jdi se projít, vyčistíš si mysl,“ jistě jste takovou radu slyšeli alespoň jednou za život. Není to jen fráze, je to fakt. Chůze může být opravdu dobrá pro vaši mysl a celkové duševní zdraví. Chůze snižuje riziko Alzheimerovy choroby. Studie University of Virginia zjistila, že muži ve věku 71 až 93 let, kteří denně ušli několik tisíc kroků, měli o polovinu menší pravděpodobnost, že budou trpět demencí nebo Alzheimerovu chorobu.

Posiluje zdraví srdce a snižuje krevní tlak

Každý, kdo trpí srdečními problémy, by měl vyhledat radu lékaře. Chůze však může výrazně zlepšit zdraví srdce a pozitivně ovlivnit krevní tlak. Národní institut pro cukrovku a onemocnění trávicího traktu a ledvin doporučuje chodit každý den, aby se snížilo riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak a srdeční choroby.

Zdravé tlusté střevo

Podle odbornice Sarah Sarna snižuje chůze u žen rozvoj rakoviny tlustého střeva o 31 %. Časté procházky, dokonce stačí jen 10 nebo 15 minut denně, mohou pomoci tělu a trávicímu systému fungovat mnohem lépe. Cvičení je nezbytné pro pohyb střev. Proto, trpíte-li například zácpou, dopřejte si více pohybu, než jste zvyklí, ihned se vám uleví.

Fotografie: Pexels

Chůze zlepšuje náladu

Pokud se cítíte v depresi, řešením rozhodně není celodenní polehávání v posteli. Procházka po oolí je tím pravým lékem. Budete-li pravidelně chodit ven na půl hodiny 5 dní v týdnu, všimnete si, jak vás příznaky deprese opouštějí a nastupuje dobrá nálada.

Posílení slabých kostí

Chůze může mít velmi pozitivní vliv na sílu a zdraví vašich kostí a kloubů. Chůze zvyšuje sílu vašich kostí. Může zastavit úbytek kostní hmoty u lidí s osteoporózou. Pouhých 30 minut chůze denně snižuje riziko zlomenin kyčle o 40 %, což je přínosné především pro starší jedince, jejichž kosti jsou náchylnější k poškození i při nevinném pádu.

Zdroj: Healthline, Healthline