Porucha štítné žlázy se přiznává pomocí jasných varování. Patří mezi ně i únava a vypadávání vlasů

Fotografie: Depositphotos

Štítná žláza hraje klíčovou roli v těle, plní v něm několik důležitých funkcí. Pokud je narušena, může to mít nepříjemné zdravotní důsledky.

Problémy se štítnou žlázou jsou běžné a mohou postihnout lidi všech věkových kategorií, přičemž u žen je riziko výskytu těchto poruch vyšší. Je proto důležité věnovat pozornost jejich typickým projevům a při jakýchkoli změnách se poradit s lékařem, aby se předešlo případným komplikacím, jak uvádí odbornice Kelly Wood. Na nejzákladnější úrovni jsou hormony štítné žlázy zodpovědné za koordinaci energie, růstu a metabolismu v těle. Problémy mohou nastat, když je hladina těchto hormonů příliš vysoká nebo nízká.

Ztráta energie a únava

Štítná žláza je zodpovědná za produkci hormonů, které regulují metabolismus a energetické hladiny v těle. Pokud štítná žláza nedokáže produkovat dostatečné množství hormonů, může to vést k pocitu konstantní únavy a vyčerpanosti, i přes dostatek spánku. V jedné studii z roku 2010 se u 138 dospělých s hypotyreózou projevilo fyzické vyčerpání a snížená aktivita. Uváděli také nízkou motivaci a pocit duševní únavy.

Nezvladatelná váha

Nadměrná nebo neúměrná váha je častým příznakem dysfunkce štítné žlázy, jak zmiňuje Healthline. Hypotyreóza (nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy) může vést k přibývání na váze, zatímco hyperthyreóza (přílišná produkce hormonů) může způsobit nechtěné hubnutí. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o tom, jak můžete zhubnout pomocí metody přerušovaného půstu.

Problémy s koncentrací a pamětí

Nedostatečná funkce štítné žlázy může ovlivnit kognitivní funkce, což může způsobit problémy s koncentrací, pamětí a mentálním výkonem. Lidé s hypotyreózou často pociťují mentální mlhu nebo zmatenost, uvádí dále lékař Jason C. Baker.

Při onemocnění štítné žlázy je nutné konzumovat tyto potraviny

Problémy s kůží a vlasy

Stejně jako většina buněk jsou vlasové folikuly regulovány hormonem štítné žlázy. Dysfunkce štítné žlázy může dle doktora Bakera ovlivnit i zdraví kůže a vlasů. Suchá, hrubá nebo svědivá kůže, lámavé nebo vypadávající vlasy a lámavé nehty jsou častými příznaky, které mohou naznačovat problémy se štítnou žlázou.

Fotografie: Depositphotos

Zvýšená citlivost na teplotu

Někteří lidé s poruchami štítné žlázy mohou pociťovat extrémní citlivost na teplotu. Hypotyreóza může vést k pocitu chladu, zatímco hyperthyreóza může způsobit nadměrné pocení a návaly horka. Podle studie z roku 1997 se asi 40 % jedinců s nízkou produkcí štítné žlázy cítí citlivější na chlad než obvykle.

Deprese a úzkost

Duševní zdraví může být ovlivněno také poruchou funkce štítné žlázy. Hypotyreóza je běžně spojena s příznaky deprese, zatímco hypertyreóza se může projevovat úzkostí nebo nervozitou. Pocity deprese uvádí 64 % žen a 57 % mužů s hypotyreózou. Přibližně stejné procento mužů a žen také pociťuje úzkost, zjistil výzkum polských vědců.

Srdeční problémy

Některé formy dysfunkce štítné žlázy mohou mít vliv i na zdraví srdce. Doktorka Wood dále vysvětluje, že hyperthyreóza může způsobit zrychlený srdeční tep (tachykardii), zatímco hypotyreóza může vést k pomalému srdečnímu rytmu (bradykardii) a zvýšenému riziku srdečních chorob.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]