Jak nejlépe skladovat potraviny

Vhodné skladování potravin je důležité nejen proto, abychom si v kuchyni ušetřili co nejvíce místa, ale i proto, aby jich co nejméně skončilo v odpadkovém koši. Lépe je nakupovat potraviny cíleně, promyšleně a při jejich skladování se držet jednoduchých zásad. Každou domácnost lze, co se skladování potravin týká rozdělit na 4 zóny: suchou, chladnou, chlazenou a mrazící.

Suchá zóna

Suchou zónou se myslí taková, kde se teplota pohybuje v rozmezí od 18 do 20 stupňů. Jedná se většinou o spižírny, regály, kuchyňské skřínky. Na takových místech se často skladují sušené bylinky, koření, čaje, kafe, těstoviny, cereálie, mouka, ořechy, semínka, čokoláda, kakao, luštěniny, konzervy, pečivo. Při skladování v této zóně je důležitý obal, ve kterém potraviny uchováváme. Některé výše uvedené potraviny je lépe skladovat v nepropustných dózách, ale některé naopak vyžadují přísun vzduchu, pak jsou vhodné dózy s odvětráváním.

Chladná zóna

Chladná zóna by měla být taková, kde se teplota pohybuje kolem 12 stupňů a vlhkost je o něco vyšší než v suché zóně. Jde z velké části o sklep, kde je vhodné skladovat ovoce a zeleninu. Teplota by měla být stálá, protože teplotní rozdíly některým potravinám škodí. V případě sklepa je potřeba potraviny chránit před škůdci – hmyz a hlodavci. Do této zóny patří mimo ovoce a zeleniny ještě i mošty, víno, pivo, limonády.

Chlazená zóna

Tím se samozřejmě myslí chladnička (lednice). Teplota se zde pohybuje kolem 0 až 5 stupňů. Tady uchováváme maso, uzeniny, vejce, mléčné výrobky, otevřené konzervy, dochucovadla, ale i nějaké to ovoce, zeleninu, máslo atd. Důležité spíš je rozmístění potravin. Spodní police jsou nejchladnější, tudíž je tam vhodné skladovat maso. Horní police nejsou již tak chladné a hodí se pro vejce, mléčné výrobky atd.

Mrazící zóna

Poslední zónou je mrazící – mraznička. Teplota se tam udržuje někde kolem – 20 stupňů. Skladujeme zde maso, ryby, ovoce, zeleninu, bylinky a další jídla. Doporučuje se rovněž skladovat ve vhodných obalech s popisky nejen o jaké jídlo se jedná, ale i datem zamrazení.

Obrázek: pixabay.com