Luštěnina plná železa, vápníku a bílkovin – víte, která to je?

Tato luštěnina obsahuje mnoho vápníku, železa, bílkovin a pomáhá při vysokém cholesterolu. Je cenově dostupná, proto není nejmenší důvod nemít ji v kuchyni.  Hodně oblíbená je v indické kuchyni, ale znají ji téměř všichni po celém světě.

V gastronomii se objevuje velmi často, a to nejen pro její výtečnou chuť, ale především pro výživová pozitiva. Už tušíte? Řeč je samozřejmě o červené čočce.

Červená čočka a zdraví…

Jak jsme si již uvedli – obsahuje vysoké dávky vápníku, železa, bílkovin. Cenově vás nezruinuje a připravíte díky ní nespočet jídel. Od polévky, kaší, karbanátků, přes pomazánku či salát. Konzumace červené čočky je přínosem nejen pro chuťové pohárky, ale i pro zdraví. Nehovoře o tom, že se výtečně doplňuje s bylinkami, česnekem či cibulí. Dalšími zdravými potravinami.

Prevence nádorového onemocnění…

Mimo vysoké dávky proteinů (výtečná potrava sportovců) je červená čočka učiněnou pokladnicí mnohých živin. Vědci z Polské akademie věd dokonce zjistili, že dokáže chránit lidské tělo před rakovinou – je tedy výtečnou prevencí nádorového onemocnění. Mimo proteinů obsahuje rovněž veškeré esenciální aminokyseliny, které jsou potřebné pro správný růst svalové hmoty.

Zabraňuje zácpě…

Při pravidelné konzumaci se díky přítomnosti vysokého podílu vlákniny rychleji pohybují střeva, proto nevzniká zácpa. Konzumací červené čočky tak předcházíte zažívacím těžkostem. Mimo jiné v kombinaci s další luštěninou (hrách, fazole) významně zpomaluje vstřebávání cukru do krve, proto je vhodná i pro diabetiky. Velmi oblíbeným jídlem je v tomto případě tzv. „Hrstková polévka“. Červená čočka prospívá srdci a cévám. Výtečná je i pro těhotné ženy díky přítomnosti vitamínu B a kyseliny listové.

Zdravotní bonusy červené čočky

  • Je výživově hodnotnou potravinou (minerály + vitamíny)
  • Pomáhá srdci a cévám
  • Je vhodná ba doporučována těhotným ženám
  • Vynikající potravina pro sportovce (proteiny)
  • Má nízký glykemický index
  • Je lehce stravitelná
  • Zabraňuje zácpě

Obrázek: pixabay.com