Včasná připravenost na podzimní depresi značně utlumí její projevy

Fotografie: Freepik

O tom, že existuje podzimní deprese všichni víme. Víme také o jarní depresi. V podstatě jaro a podzim je období náročnější pro lidský organismus. Určitě není potřeba se těchto ročních období obávat. Když o nich víme, můžeme svá těla lépe na tato období připravovat. Ať už je to jarní očistou, zásobením těla vitamíny na chladné počasí a celkovou přípravou, kde patří seznam činností, které pomohou jaro či podzim překonat bez větších útrap.

Doplňte vitamíny

Skvělé na tom všem je, že můžeme čerpat ze sezónní ovoce a zeleniny. Ovšem nejen ovoce a zelenina patří ke zdravým potravinám. Zaměřte se celkově na zdravé stravování a přizpůsobte vždy danému ročnímu období. S nástupem podzimu začněte konzumovat více kořenové zeleniny a připravovat doma vývary/polévky. Není žádným tajemstvím, že člověk se cítí tak dobře, jak dobře se stará o své tělo a zdraví.

Hýbejte se

Pohyb je život. Bez pohybu nemůže být pevné zdraví a ani dobrá nálada. Naplánujte si už předem, jakým pohybovým aktivitám se budete věnovat, jakmile vás počasí přišpendlí doma. Mnoho lidí si během léta na nedostatek pohybu stěžovat nemůže, ale s příchodem chladnějšího počasí se častou výmluvou stává nepřejícné počasí. Mějte tedy už plán na pohybové aktivity, které lze vykonávat třeba z domova.

Naplánujte si akce

Klidně si vezměte tužku a notýsek a zkuste sepsat seznam různých akcí, které lze vykonávat během podzimu. Nestane se tak, že budete stát u okna se špatnou náladou a nebudete vědět, kam se vrtnout z nudy. Ať už je to výlet do přírody v příjemný podzimní den, výstava, když bude pršet, kino, divadlo, návštěva známých, podzimní projížďka na kole, příjemná večeře s přáteli a další. Stačí si pak jen vzít notýsek a škrtat uskutečněné akce.

Sepište si také seznam filmů a knížek, po kterých dávno toužíte. Od věci není ani zapátrat po pronájmu chalup, kam se můžete na víkend odebrat s rodinkou či přáteli. Možná však dáte přednost pobytu ve wellness. Věřte, že i během podzimu se dá podnikat spousta zábavy a nepustit tak depku přes práh domu.

Bylinky

Není nic lepšího na podzimní splíny, než chutné, voňavé bylinky s kouzelnými účinky. Můžete si je sami nasušit nebo koupit. Připravit si z nich můžete lahodný čaj, ale i relaxační koupel. Na podzim je důležité trochu zvolnit a naučit se odpočívat. Zpomalovat tempo a tlumit letní energii, abyste se nevyčerpali a nečapla vás za límec deprese. Prostě se víc rozmazlujte a dostatečně spěte.

Rozveselte domácnost

V neposlední řadě změňte kabátek interiéru a vylaďte ho trochu víc podzimně. Podzim má spoustu veselých barev i přírodních dekorací k mání. Navíc si můžete připravit i mnoho laskomin, které vám zvednou náladu – třeba dýňový koláč, batátový pudink a mnoho dalších.

Fotografie: Pixabay, Freepik