Potraviny, které pomáhají udržovat mozek ve formě. Snižte riziko vzniku neurologických onemocnění

Fotografie: Freepik

Možná to nevíte, ale existuje řada potravin, které jsou prospěšné pro nás mozek. Snižují riziko neurologických onemocnění a přitom je velice jednoduché je začlenit do našeho jídelníčku.

Konzumaci kefíru, česneku nebo tuřínu doporučuje ve své nejnovější knize americký lékař David Perlmutter. Tyto a mnoho dalších potravin bude udržovat váš mozek v dobré kondici a budou také působit jako prevence neurologických onemocnění. To je pochopitelně velmi důležité, protože se s nimi setkává mnoho z nás, a to zejména s pokročilejším věkem. Prevence je proto naprosto klíčová.

Kniha „Střevo pomáhá mozku“ říká, že konzumace určitých surovin je nezbytná pro to, aby se zabránilo depresím, roztroušené skleróze, Alzheimerově chorobě, autismu a dalším nemocem. Kromě klasických tipů doporučuje také konzumaci biopotravin, vyhýbání se zpracovaným výrobkům a konzervám. Lékař uvádí některé potraviny, které z dlouhodobého hlediska chrání mozek a posilují naše zdraví.

Fotografie: Freepik

Jídlo dobré pro mozek – probiotika

První skupinu tvoří probiotické potraviny, které obsahují prospěšné bakterie. Jedná se o fermentovaná jídla (kyselé zelí nebo mléčné výrobky). Podle Dr. Perlmuttera radí bakterie v těle mnoho rolí. „Udržují dobrý stav střevní výstelky, vyrovnávají pH těla, působí jako antibiotikum, antivirotikum, regulují imunitu a regulují zánět.,“ říká neurolog, který doporučuje jogurty, kefír, kimchi, kysané zelí a nakládaná jídla.

Doporučují se také potraviny s nízkým obsahem sacharidů, v kontextu kterých je trendem moderní stravy přebytek cukru a obilovin. Dr. Perlmutter uvádí, že „čím více cukrů se spotřebuje, tím je mikrobiota nemocnější. Ve 20. století jsme přešli od stravy s vysokým obsahem tuku a vlákniny k dietě s vysokým obsahem sacharidů a lidé začali trpět mozkovými chorobami.“ Měli bychom proto zásadně omezit příjem cukrů, a to zejména těch přidaných. I z tohoto důvodu se doporučuje omezit zpracované potraviny a polotovary.

Fotografie: Freepik

Polyfenoly mají příznivou roli v mozku

Dobrý stav mozku můžete udržovat také pomocí potravin s vysokým obsahem dobrých tuků, které lékař doporučuje, ovšem jeho teze není jednomyslně přijata. Výsledkem jeho výzkumu bylo, že „nejnižší hladiny cholesterolu jsou spojeny se skromným kognitivním výkonem, pokud jde o myšlení, pozornost, koncentraci a slovní plynulost.“ To značí, že ochranná role mozku je spojena s cholesterolem. Lékař také dokázal, že mikroflóra ve střevech je propojena s mozkem.

Doporučuje proto jídla zahrnující extra olivový olej, sezam, přepuštěné máslo, olivy, sýr a semínka všeho druhu. Potraviny bohaté na polyfenoly také hrají příznivou roli. Tato kategorie zahrnuje přírodní léky na zdraví bakterií. Jsou to silné antioxidanty, analyzované v oblasti kardiovaskulárních chorob, osteoporózy, rakoviny nebo cukrovky. Některé stude ukázaly, že jejich přítomnost ve stravě snižuje známky oxidačního stresu, což snižuje riziko neurologických chorob. Tato skupina zahrnuje víno, čaj, kávu a čokoládu.

Zdroj: WebMD