Odborníci boří mýty. Káva dávno neškodí, prospívá tělesnému i duševnímu zdraví

Milujete známý nápoj, kterým je káva, ale odpíráte si ji, protože se bojíte, že by mohla mít špatný vliv na vaše zdraví? Není třeba, vědci už několikrát zbořili mýty o škodlivosti kávy na lidský organismus. Řada z odborníků naopak věří tomu, že káva je pro naše zdraví blahodárná a měli bychom si ji dopřávat bez výčitek.

Samozřejmě ale nadále platí dobře známé pořekadlo, že všeho moc škodí. I kávu je tedy třeba pít s rozumem a rozmyslem. Přeci jen je pravda, že tento nápoj patří mezi návykové látky. Dva nebo tři šálky kávy denně vám ale rozhodně neuškodí, a naopak vám mohou v mnohém prospět.

Lepší nálada

Pokud to s konzumací kávy nebudete přehánět, dokáže vám káva prokazatelně zlepšit náladu. Působí totiž na centra v mozku, která podporují bdělost a soustředěnost, a tím přináší i lepší pocit ze své práce a aktivity a spokojenost s tím, co děláte. Všechny tyto účinky má na svědomí kofein. Povzbuzuje nás, abychom se cítili lépe a dodává našemu tělu nutnou vzpruhu i tehdy, když zrovna nejsme v nejlepší kondici.

Fotografie: DepositPhotos

Lepší zažívání

Možná to znáte také, káva je skvělým nástrojem k podpoře trávení. Po vypití tohoto nápoje se v našem těle zvýší tvorba žaludečních šťáv, a to vede samozřejmě k tomu, že naše zažívání pracuje rychleji a efektivněji. Pokud se po nějakém jídle cítíte těžce nebo vám není úplně dobře, může šálek kávy hodně pomoci. A protože káva podporuje trávení, může sloužit jako doplněk při hubnutí. Kofein společně s dalšími látkami obsaženými v kávě urychluje metabolismus a pomáhá pálit nadbytečné kalorie. Rozhodně však po kávě nesahejte, pokud trpíte například žaludečními vředy. Opatrně by ke konzumaci kávy měly přistupovat také těhotné a kojící ženy.

Vysokého krevního tlaku se nebojte

Je pravda, že lidé, kteří mají vysoký krevní tlak, by si měli dopřát maximálně jeden šálek kávy denně a pokud je to možné volit také bezkofeinovou variantu. Pokud jste ale zdraví, káva vám neuškodí a rozhodně z dlouhodobého hlediska tlak nezvyšuje. Po vypití šálku kávy se krátkodobě hodnoty tlaku zvýší, ale po nějaké době opět klesají. Navíc, pokud pijete kávu pravidelně, tělo si na přísun kofeinu zvykne a nebude zvýšením tlaku reagovat.

Fotografie: DepositPhotos

Alzheimer, cukrovka nebo Parkinson

Káva může dobře posloužit jako ochrana před některými civilizačními chorobami. Pravidelná konzumace tohoto nápoje prý dokáže snižovat riziko vzniku Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby, cukrovky druhého typu nebo některých druhů rakoviny.

Zdroj prospěšných látek

Tento lahodný tmavý nápoj obsahuje stovky prospěšných látek. Jsou to zejména antioxidanty, které dokáží zničit volné radikály, jež jsou nebezpečné pro naše zdravé buňky a mají na svědomí celou řadu chorob. Antioxidanty také spolehlivě bojují i proti předčasným známkám stárnutí a udržují nás ve skvělé kondici.

Fotografie: DepositPhotos

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]