Přesličká rolní je efektivní pomocník nejen při problémech s pohybovým aparátem

Přeslička rolní asi nepatří mezi naše nejznámější bylinky. Přesto se v tradiční medicíně používá již celá staletí a o jejích účincích se psalo již za dob starověkého Řecka a Říma. Tato bylinky dorůstá do výšky až 70 centimetrů. K léčbě se používá její nať, která obsahuje například kyselinu křemičitou. Právě její soli jsou velmi důležité pro stavbu pojivových tkání (vazů, kostí, chrupavek, vlasů a nehtů).

Proto se velmi často využívá právě k léčbě různých onemocnění spojených s pohybovým aparátem. Kromě toho obsahuje i další účinné látky jako jsou flavonoidy, třísloviny, hořčinu, pryskyřici, tuk a další.

Pomůže při bolesti i potížích s ledvinami

Jaké jsou hlavní léčebné účinky této bylinky a k čemu se využívá?

  • K léčbě osteoporózy a jiných potíží spojených se zdravím kostí a úponů.
  • Při potížích s ledvinami a ledvinovými kameny.
  • Při inkontinenci a močových infekcích.
  • Při silné menstruaci.
  • Na zranění, oděrky a popáleniny.

Přeslička je dobře známá svým močopudným účinkem. Proto skvěle funguje při infekcích močových cest a prakticky ihned pacientovi ulevuje od nepříjemných příznaků tohoto onemocnění. Mimořádnou roli má také pro zdraví ženy, jelikož mírní silné menstruační krvácení a podporuje zdraví vlasů i nehtů. Pomáhá při bolestech způsobených revmatickými onemocněními a podporuje rychlé a správné hojení ran a vředů různého druhu.

Kontraindikace

Pozor si dejte při použití přesličky u vnějších rozsáhlejších zranění, při vyšší teplotě spojené s infekčním onemocněním, při srdeční nedostatečnosti nebo zvýšeném krevním tlaku. Konzultovat lékaře bystě měli také v případě, že berete léky na cukrovku nebo na srdce. Tato bylinka by s nimi mohla kontraindikovat a způsobit vám zbytečné potíže. Proto se před jejím použitím vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Jak přesličku užívat?

Přesličku většinou zakoupíte v sušené formě – a to buď přímo v čajových sáčcích nebo třeba i jako součást některých tinktur nebo kapslí. Bylinku si samozřejmě můžete sami snadno nasbírat a usušit. Přeslička je poměrně invazivní druh, takže pokud se na nějakém místě vyskytuje, bude jí tam hodně.

Dejte si ale pozor, abyste rozlišovali přesličku rolní a její jiné typy (například přesličku bahenní, lesní nebo mokřadní, které jsou jedovaté). Rostlinku nasušte a uložte na suché a tmavé místo, aby bylinka neztrácela své léčivé vlastnosti.

Jak připravit léčivý čaj? Na přípravu nápoje budete potřebovat 2-3 gramy sušené přesličky, kterou přelijete vroucí vodou a povaříte po dobu asi 5 minut. Necháte chvíli odstát a poté scedíte. Denně se smí vypít maximálně dva až tři šálky čaje. Není vhodné jej užívat dlouhodobě, ale pouze v případě akutních potíží. V případě jakékoliv alergické reakce nebo potíží čaj okamžitě vysaďte a poraďte se o dalším postupu s lékařem.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]