Pokud se oteklé kotníky nezúží samy, je potřeba zahájit léčbu. Může se jednat o infekci nebo krevní sraženinu

Fotografie: Depositphotos

Pokud vás trápí oteklé kotníky či nohy, často není potřeba se strachovat. Zvažte, zda jste dlouho nestáli či neseděli. Jinak se může jednat o signál zdravotních problémů.

Otoky kotníků a nohou jsou celkem běžným jevem, který často není důvodem k obavám. Zvláště znáte-li jeho příčinu, například dlouhé stání. Ovšem někdy mohou být otoky zdravotním problémem, jenž je příčinou vážných komplikací. V takových případech je potřeba vyhledat lékařskou pomoc, říká doktorka Meredith Goodwin.

Vážné komplikace v těhotenství

Některé otoky kotníků a nohou jsou během těhotenství normální. Náhlé nebo nadměrné otoky však mohou být příznakem preeklampsie, závažného stavu, při němž se po 20. týdnu těhotenství rozvíjí vysoký krevní tlak a bílkovina v moči. Pokud se u vás objeví silné otoky nebo otoky doprovázené dalšími příznaky, jako jsou bolesti břicha, hlavy, nevolnost a zvracení nebo změny ve vidění, okamžitě zavolejte svého lékaře.

Poranění nohy nebo kotníku

Poranění nohy nebo kotníku může vést k otoku. Nejběžnější je podvrtnutý kotník, ke kterému dochází, když zranění nebo chybný krok způsobí, že vazy, jež drží kotník na místě, jsou nataženy nad jejich normální rozsah. Chcete-li snížit otok způsobený poraněním nohy nebo kotníku, odpočívejte, abyste se vyhnuli chůzi po zraněném kotníku nebo noze, používejte ledové obklady, omotejte nohu nebo kotník kompresním obvazem a zvedněte nohu na stoličku nebo polštář.

Nahromadění lymfatické tekutiny

Lymfedém představuje nahromadění lymfatické tekutiny v tkáních, které se může vyvinout kvůli absenci nebo problémům s lymfatickými cévami nebo po odstranění lymfatických uzlin. Lymfa je tekutina bohatá na bílkoviny, jež normálně putuje po rozsáhlé síti cév a kapilár. Filtruje se přes lymfatické uzliny, které zachycují a ničí nežádoucí látky, jako jsou bakterie.

nateklá noha
Fotografie: Freepik

Při potížích s cévami nebo lymfatickými uzlinami však může být pohyb tekutiny zablokován. Neléčené nahromadění lymfy může zhoršit hojení ran a vést k infekci a deformaci. Lymfedém je běžný po radioterapii nebo odstranění lymfatických uzlin u pacientů s rakovinou. Pokud jste podstoupili léčbu rakoviny a pociťujete otoky, ihned navštivte svého lékaře.

Další možné příčiny otoku nohou

Otoky nohou a kotníků mohou být způsobeny i dalšími příčinami, které není radno ignorovat. Rozhodně se nestyďte a raději ihned vyrazte k lékaři, abyste si byli jistí, že se nejedná o nic vážného, popřípadě okamžitě zahájili léčbu. Může jít o:

  • infekci,
  • chronickou žilní nedostatečnost,
  • krevní sraženinu,
  • onemocnění srdce, jater nebo ledvin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]