Vzpurné větry jako otevřená kniha lidského zdraví. Jejich přítomnost prozrazuje, zda je vaše strava dostatečně vyvážená

Fotografie: Depositphotos

Časté větry jsou možná nepříjemným, ale zato velmi prospěšným příznakem, který vypovídá mnohé o vašem zdraví. Rozhodně je nikdy nezadržuje.

Přestože je vypouštění plynů často považováno za trapné, jedná se o normální a přirozený jev trávicího systému. Je dokonce možné, že tento příznak může být velmi prospěšný pro celkové zdraví organismu – vaše tělo produkuje plyny jako součást rozkladu a zpracování potravy při jídle (kromě toho můžete během polykání vdechovat vzduch, který se následně dostává do žaludku. Ten se poté musí nějakým způsobem uvolnit, neboť by mohl mít nepříjemné dopady na váš trávicí trakt, říká doktorka Alana Biggers.

Plyny a lidské zdraví

Vypouštění plynů je známkou toho, že vaše tělo, konkrétně trávicí trakt, pracuje tak, jak má. Právě pomocí tohoto příznaku totiž můžete rozpoznat, zda je vaše strava dostatečně vyvážená – pokud jíte dostatek bílkovin, zeleniny a ovoce, se vší pravděpodobností se s ním potýkáte pravidelně každý den. Pokud byste jedli stravu složenou pouze z jednoduchých (nezdravých) sacharidů, nemuseli byste se s plyny potýkat vůbec.

Kromě toho při jídle, žvýkání, polykání a zpracování potravy se v trávicím traktu může hromadit vzduch a další složky, které mohou způsobovat bolest a nepohodlí. Tělo si s nimi však dokáže poradit velmi snadno, a to jejich vypuštěním (buď při říhnutí, nebo vypuštění větru). Tímto způsobem vás tak dokáže ochránit před potenciálními nepříjemnostmi a udržet v žaludku rovnováhu.

Lepší zdraví střev 

Čas od času se může stát, že budete chtít zadržet plyn, abyste se neztrapnili před ostatními lidmi v místnostmi. Pokud to ovšem děláte velmi často, můžete tím ve skutečnosti dráždit tlusté střevo, a způsobit si tak hemeroidy. Vypuštěním větru však toto riziko snadno minimalizujete – proto se v případě potřeby raději omluvte a odskočte si na toaletu. Příliš mnoho plynu v trávicím traktu může také způsobit nadýmání neboli pocit otoku a plnosti.

Co větry vypovídají o zdraví: 5 mýtů, kterým mnozí chybě věří

prdy a větry
Fotografie: Freepik

Vypouštění plynů je také skvělý způsob, jak si udržet zdravou střevní mikroflóru, tedy prospěšné bakterie, které hrají nedílnou roli při trávení. To především proto, že tyto mikroorganismy budou moci v důsledku snadněji konzumovat a rozkládat potravu v žaludku a střevech. Je ovšem důležité zmínit, že nadměrná plynatost nebo extrémní zápach mohou být známkou zdravotního problému, včetně potravinové intolerance. V takovém případě je vhodné navštívit lékaře a poradit se s ním.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]