Varovné signály poškození jater, které by měly dostatečně upozornit na to, že něco není v pořádku

Fotografie: Depositphotos

Játra hrají velmi důležitou roli v lidském zdraví. Pokud dojde k jejich poškození, může to mít závažné dopady na člověka a funkce jeho těla.

Poškození jater je závažný problém, který může být v lidském těle přítomen roky a nakonec může vyústit v jejich úplné selhání. Jedná se totiž o největší vnitřní orgán, jenž je sice velmi odolný (tudíž může fungovat i při poškození), ale potřebuje čas od času také podpořit a v případě potíží rychle vyšetřit. Níže se proto můžete seznámit se 7 varovnými příznaky poškození jater, které byste rozhodně nikdy neměli ignorovat. Více prozradil lékař Saurabh Sethi.

Bolest břicha a změny chuti k jídlu

Pokud vás trápí bolest těsně pod pravým žebrem, raději navštivte svého praktického lékaře, neboť by se mohlo jednat o příznak problémů s játry. Kromě toho může mít pacient v tomto případě také potíže s klidným sezením a musí neustále něco dělat. Stejně tak byste si měli dávat pozor, pokud ztratíte zájem o jídlo – nejenže se může jednat o příznak tohoto problému, ale v důsledku toho mají lidé mnohdy tendenci hodně hubnout.

Bolest pravého ramene a otoky kotníků

V důsledku problémů s játry je také možné pociťovat bolest v pravém rameni. K tomu dochází zejména tehdy, když játra postihla rakovina a nádor neustále roste (se zvětšováním nádoru se zvyšuje tlak na okolní nervy). Je také možné, že se při poškození tohoto orgánu budete potýkat s otoky kotníků. To však může být způsobeno jinými stavy, a proto je zapotřebí, abyste provedli testy, které přesně určí to, co s vámi je.

Zvracení

Jestliže máte poškozená játra, tělo hůře zpracovává potravu a tekutiny. To vede k neustálému zatěžování organismu, což může zapříčinit nepříjemné bolesti a opakující se otoky a také můžete začít pravidelně zvracet.

Záhadné podlitiny

Vaše játra produkují bílkoviny potřebné pro srážení krve. Pokud tedy dojde k narušení jejich funkce nebo poškození, klesá hladina těchto základních mikroživin a člověk se více potýká s modřinami a podlitinami.

Neustálá únava a změna osobnosti

Protože se v játrech hromadí toxiny, můžete se v případě jejich poškození nebo nesprávné funkce potýkat s únavou. Důvodem je především skutečnost, že tento problém vede k nízké hladině kyslíku. Je třeba také poznamenat, že se toxiny hromadí i v krvi a mohou se dostat do mozku (nejen pokud máte potíže s tímto o orgánem). V důsledku toho se pak člověk hůře soustředí, má problémy se zapamatováním a potýká se s nespavostí.

Průjem a tmavá moč

Průjem je jedním z prvních příznaků spojených s problémy s játry, a pokud již nějakou dobu přetrvává, rozhodně byste to neměli ignorovat. Stejně tak si dávejte pozor na tmavou moč – ačkoliv existuje mnoho možných příčin tohoto příznaku, měli byste co nejdříve vyloučit poškození jater. Raději si proto zajděte k lékaři, který vám provede správnou diagnostiku a doporučí další kroky.

Fotografie: Depositphotos

Žloutenka

Žloutenka vzniká, když se v těle začínají hromadit odpadní látky a žlučové barvivo se dostává do krevního oběhu – v důsledku pak kůže a oční bělmo získávají nažloutlý nádech. Tento stav je poměrně běžný u kojenců, přičemž postupem času pomine. Pokud se však tento stav objeví u dospělých, mohlo by se jednat o vážný varovný příznak problémů s játry.

Zdroj: Healthline, Healthline