Potraviny, které doslova vymetou cholesterol z cév a sníží tak riziko vzniku infarktu

Fotografie: Depositphotos

Dlouhodobě vysoká hladina cholesterolu je velmi nebezpečná pro zdraví. Výrazně totiž zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Kardiovaskulární onemocnění patří v České republice spolu s rakovinou k nejčastějším příčinám úmrtí. Jedním z nejčastějších onemocnění srdce je ischemická choroba srdeční. Vzniká, když se ve stěnách tepen hromadí aterosklerotický plát, který zužuje stěny tepen a omezuje průtok krve do srdce. To může vést k infarktu. Strava bohatá na omega 3 mastné kyseliny, vlákninu a antioxidanty může být užitečná při odblokování tepen. Jaké produkty by v něm neměly chybět?

Jak snížit hladinu cholesterolu

V boji proti hypercholesterolemii je důležité změnit stravovací návyky i životní styl, říká lékařka Kerri-Ann Jennings. Správná strava v kombinaci s fyzickou aktivitou obvykle přináší velmi dobré výsledky. Proto se vyplatí věnovat sportu (běh, jízda na kole, plavání, nordic walking atd.) alespoň 30 minut denně, několikrát týdně, a přestat kouřit. Z hlediska stravy je nejdůležitější minimalizovat příjem nasycených mastných kyselin a trans izomerů, které jsou obsaženy ve vysoce zpracovaných potravinách – jejich přísun by měl činit maximálně 5-6 % denní kalorické bilance.

Z jídelníčku je třeba vyřadit také vysoce zpracované potraviny, protože obsahují velké množství jednoduchých sacharidů, konzervantů, kypřidel a dalších zdraví škodlivých látek. Místo toho je vhodné přidat do jídelníčku zdravé rostlinné oleje, ořechy, semena a mořské ryby, které obsahují cenné nenasycené mastné kyseliny. Základem stravy pro snížení cholesterolu by měla být především zelenina, ovoce a vláknina (celozrnné pečivo, kroupy, otruby).

Při sestavování nového jídelníčku je nejlepší zaměřit se na následujících 10 produktů, které lze snadno najít ve většině českých obchodů.

Fotografie: Freepik
  • Ovoce a zelenina – zejména hrozny a bobuloviny, které jsou bohaté na antioxidanty, ale také jablka a jahody obsahující pektin, látku snižující hladinu cholesterolu až o 10 %. Ze zeleniny si největší pozornost zaslouží mrkev, brambory a lilek.
  • Olivový a řepkový olej – obsahují mononenasycené mastné kyseliny, které snižují hladinu špatného cholesterolu.
  • Tučné mořské ryby (makrela, sardinky, sleď, úhoř, losos) – obsahují vysoké množství omega-3 mastných kyselin, které vyrovnávají hladinu dobrého a špatného cholesterolu.
  • Vláknina – má výzkumem prokázaný příznivý vliv na snižování vysoké hladiny cholesterolu. Zvláštní pozornost věnujte výrobkům, jako jsou ovesné vločky a ječmen, hrušky a jablka se slupkou, mrkev, sušené švestky, luštěniny (fazole, hrách, sója, čočka) nebo vícezrnné obilné výrobky (celozrnné těstoviny, hrubé kroupy, neloupaná rýže).
  • Ořechy – obsahují omega-3 mastné kyseliny, fytosteroly a vlákninu, které snižují hladinu špatného LDL cholesterolu, a také hořčík, draslík a aminokyseliny, které příznivě ovlivňují krevní tlak.
Fotografie: Freepik
  • Celozrnný chléb – pouhé tři porce snižují riziko mrtvice o 20 %. Do svého jídelníčku je vhodné zařadit i další celozrnné výrobky, zejména ty, které obsahují oves a ječmen, protože mají velký vliv na hladinu cholesterolu.
  • Avokádo – bohaté na mononenasycené mastné kyseliny, které snižují vysoký cholesterol.
  • Vejce z volného chovu – snižují špatnou frakci LDL cholesterolu, pokud jsou uvařená doměkka.
  • Česnek – obsahuje alicin, který snižuje krevní tlak a má příznivý vliv na hladinu cholesterolu.
  • Zelený, černý a bílý čaj – obsahuje kvercetin, který zlepšuje funkci cév, a katechiny, které snižují krevní tlak.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]