Co vše mohou prozrazovat vaše chuťové touhy o vašem zdraví?

Získání kontroly nad svými chutěmi začíná pochopením toho, co chutě vůbec znamenají. Je to touha fyzická nebo emoční? Jste hladoví anebo se jen nudíte? Například přepadnou-li vás chutě na sladké, zeptejte se sami sebe, zda skutečně máte na sladkost chuť nebo jde o pouhý zvyk?

Pokud máte například určitý rituál, dát si ráno na snídani sladký koblížek, zkuste jej nahradit něčím jiným (zdravější alternativa sladké snídaně). Velmi často se lidem doporučuje, aby zjistili, zda jde o zvyk či potřebu udělat pokus tímto způsobem:

Zkuste chutě na sladké zahnat čajem

Jakmile vás večer přepadne chuť na čokoládu či sušenky, uvařte si bylinkový nebo ovocný čaj. Často se člověk zaměstná přípravou čaje, což chvilku zabere a zjistí, že to s tou chutí není zase tak hrozné a po vypití čaje se dostaví spokojenost. Jestliže chutě ani po vypití čaje nepřejdou, pravděpodobně to opravdu potřebujete.

Ve skutečnosti nepotřebujete čokoládu či sušenku, ale něco, co ona sladkost obsahuje, případně máte zvyk mlsání zakořeněn tak hluboko, že se pojí k něčemu, co vás uklidňuje a činí spokojenějšími.

Přemýšlejte vždy o vlastnostech toho, co chcete

Například jedná-li se o bramborové lupínky, lze s určitostí říci, že poskytují sůl, tuky a křupavost. Budou to pouze bramborové lupínky, které vás uspokojí nebo by stačilo křupat kedluben či jinou zeleninu?

Chuťové touhy totiž velmi často pocházejí z emocí – cítím se smutný/šťastný/unavený/naštvaný, proto chci čokoládu/pizzu/bonbón. Jakmile poznáte, že vaše chuť pochází z emocionálního místa, existuje cesta, čím lze některé laskominy nahradit?

Mnohdy je řešením vyrazit na krátkou procházku nebo zavolat příteli a zaplnit prázdnotu. Porozumění vašim chutím je jedinou cestou, jak vyskočit ze začarovaného kruhu ven. Máte-li touhu po něčem konkrétním, co asi požaduje vaše tělo?

  • Cukr – jsi unavený a potřebuješ energii
  • Tuk – tvé tělo tuk potřebuje, ale vynechej pizzu a najdi zdroj zdravých tuků
  • Sůl – možná přijímáš málo tekutin. Sůl reguluje množství vody v těle. Může naznačovat i absenci minerálů a elektrolytů v těle
  • Čokoláda – možná ti chybí magnezium, železo, měď nebo hořčík

Jedná-li se o absenci některých živin a tělo si o ně říká prostřednictvím chutí, je možné s tím pracovat. Pokud jde však o chutě vyvolané emocemi – je cesta z tohoto chuťového kolotoče mnohem horší. Bude to vyžadovat odhodlání, pevnou vůli a nalézt něco, co vás uspokojí i vnitřně. Jako příklad můžeme uvést kafe. I když se tělo po pár dnech očistí a odnaučí se spoléhat na kofein, máme kávu spojenou s příjemnou vůní, pohodou a přáteli. Náhražka za kávu je sice řešení, ale ne u každého to zabere. Přitom nejde o zvyk na kofein. Toho se dá zbavit. S kávou jsme prostě propojeni i emocionálně. Totéž se může týkat čokolády a jiných pochoutek.

Obrázek: pixabay.com