Potraviny, které pomáhají odstraňovat cholesterol z tepen a zároveň snižují riziko vzniku srdečního infarktu

Fotografie: Depositphotos

Vysoký cholesterol přináší řadu zdravotních rizik. Tím nejobávanějším je možnost infarktu či mozkové mrtvice. Cholesterol však lze snížit správnými potravinami.

Jedním z hlavních rizikových faktorů infarktu i mrtvice je vysoký cholesterol. Když se totiž cholesterol začne usazovat na stěnách cév, může je nakonec zcela ucpat a pokud pak není blokáda rychle odstraněna a neobnoví se průtok krve, dojde k úmrtí. Z tohoto důvodu je důležité o tepny správně pečovat. V prevenci hraje klíčovou roli strava a samozřejmě i pravidelný pohyb, říká lékařka Kerri-Ann Jennings.

Potraviny na snížení cholesterolu a podporu zdraví srdce

Těchto 10 potravin má příznivý vliv na vaše kardiovaskulární zdraví. Pokuste se je tedy pravidelně konzumovat a zařaďte je do svého běžného jídelníčku. Vaše hladina cholesterolu v krvi se dostane na příznivější hodnoty.

Losos

Jezte lososa, protože obsahuje spoustu zdravých mastných kyselin. Pomůže vám snížit zánět a hladinu cholesterolu. Vybírejte lososy ulovené na volném moři. Pokud losos nepatří mezi vaše favority, můžete ho nahradit sleděm, makrelou nebo tuňákem.

Ořechy

Začněte si ke svačině dopřávat různé ořechy, protože mají vysoký obsah nenasycených tuků a omega-3 mastných kyselin. Zlepšují paměť a pečují o klouby. Nejlepší ořechy v tomto ohledu jsou vlašské ořechy a mandle.

Káva

Pijte pravidelně kávu a snižte riziko infarktu až o celých 20 %. Ale samozřejmě to nepřehánějte, přemíra kávy vám naopak nijak neprospěje. Jedna černá odpolední či ranní káva denně rozhodně stačí.

Kurkuma

Používejte kurkumu, která díky obsahu kurkumínu zabraňuje nadměrnému ukládání tuku. Pokud ji budete pravidelně přidávat do jídla nebo do čaje, podaří se vám navíc zhubnout nějaké to přebytečné kilo.

Fotografie: Freepik

Zelený čaj

Pijte kvalitní zelený čaj. Povzbudí vás a zároveň vaše tělo uklidní. Tento čaj je plný katechinů, silného antioxidantu, který podpoří váš metabolismus. Pijte však maximálně 1–2 šálky čaje denně, to bohatě stačí. 

Brusinky

Zařaďte do svého běžného jídelníčku i brusinky, protože toto bobulovité ovoce je velice bohaté na draslík. Tento minerál pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a riziko infarktu o celých 40 %. Můžete je sypat třeba do jogurtu.

Granátové jablko

V plodech granátového jablka najdete mnoho fytochemikálií, které zlepšují krevní oběh. Granátové jablko má velmi specifickou chuť, takže nejlépe chutná v kombinaci s dalšími ingrediencemi. Vyzkoušejte ho v salátech.

Skořice

Skořice vám pomůže zabránit ucpávání tepen. Ideální je jedna čajová lžička denně. Můžete ji přidat třeba do müsli nebo do ovesné kaše, případně i do čaje nebo do kávy, stejně jako již výše zmíněnou kurkumu.

Brokolice

Nezapomínejte ani na brokolici. Snižuje krevní tlak, protože je bohatým zdrojem vitamínu K. Můžete ji jíst syrovou, vařenou, samostatně nebo například se sýrem jako svačinu nebo ji přidat do hlavního jídla či salátů!

Fotografie: Pexels

Další tipy pro rychlé snížení cholesterolu

Kromě zdravých změn ve stravě je ještě několik věcí, které můžete pro snížení cholesterolu a zdraví svého srdce udělat. Patří mezi ně zejména:

  • Cvičte po většinu dní v týdnu a zvyšte svou fyzickou aktivitu: Cvičení může zlepšit hladinu cholesterolu. I mírná fyzická aktivita může pomoci zvýšit hladinu cholesterolu v lipoproteinech o vysoké hustotě (HDL), tedy toho dobrého cholesterolu.
  • Přestaňte kouřit: Pokud přestanete kouřit, zvýší se hladina HDL cholesterolu. Příznivé účinky se projeví až nečekaně rychle.
  • Zhubněte: K vysoké hladině cholesterolu přispívá i několik kilogramů navíc. Malé změny se sčítají. Pokud pijete sladké nápoje, přejděte na čistou vodu. Jestliže máte chuť na něco sladkého, vyzkoušejte vysokoprocentní čokoládu nebo bonbony s malým obsahem tuku (nebo ideálně bez něj), například želé bonbony.
  • Alkohol pijte jen s mírou: Nepřehánějte to s alkoholem. Mírné užívání alkoholu je sice spojeno s vyšší hladinou HDL cholesterolu, ale přemíra alkoholu škodí.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]