Syndrom zlomeného srdce je skutečný zdravotní problém, který se vyznačuje jasnými projevy

Fotografie: Depositphotos

Syndrom zlomeného srdce představuje skutečný zdravotní problém, jenž vyžaduje léčbu. Má i své specifické příznaky připomínající srdeční infarkt.

Zlomené srdce není pouze o emocích. Stav může skutečně způsobit fyzickou bolest, dokonce i smrt. Kolik příběhů jste slyšeli o tom, jak někdo zemřel na zlomené srdce poté, co ho opustila milovaná osoba, s níž strávil většinu života? Nyní vědci začínají fyziologii této reakce rozumět. Syndrom zlomeného srdce je skutečný a má své příznaky, říká lékařka Mega Soliman.

Nejde pouze o emoce

Když se ve vašem životě stane něco neočekávaného, ​​co vám „zlomí srdce“, netrpí tím pouze emoční stránka osobnosti, ve skutečnosti takový stav může poškodit srdce a kardiovaskulární systém. Zlomené srdce často přispívá k předčasné smrti. Syndrom je známější jako stresem indukovaná kardiomyopatie. Myopatie je svalové onemocnění. Kardiovaskulární poškození je způsobeno emočním stresem a je často mylně diagnostikováno jako srdeční infarkt.

Pokud se odhalí včas, dá se léčit, pokud ne, může způsobit srdeční selhání. Lékaři potvrdili, že mají minimálně 1 pacienta týdně se syndromem zlomeného srdce. Domnívají se také, že poškození je způsobeno zvýšením stresových hormonů, jako je adrenalin. Tyto hormony způsobují oslabení srdečního svalu a zvětšení nebo zúžení srdečních tkání, což mění způsob, jakým srdce pumpuje krev. V důsledku toho je narušen průtok krve a transport kyslíku do buněk, což může způsobit komplikace.

Kdo patří do rizikové skupiny?

Někteří lékaři odhadují, že 1–2 % všech pacientů s diagnózou srdečního infarktu trpělo syndromem zlomeného srdce. Zajímavé je, že až 90 % všech obětí jsou ženy, téměř všechny ve věku 50 let a více. Někteří lékaři mají podezření, že to může být alespoň zčásti důsledkem hormonálních rozdílů, ke kterým dochází po menopauze.

Fotografie: Pixabay

Příznaky syndromu zlomeného srdce

Příznaky syndromu zlomeného srdce mohou zahrnovat:

  • nízký krevní tlak,
  • abnormální srdeční tep,
  • hromadění tekutiny v plicích,
  • úplné srdeční selhání,
  • fyzický stres,
  • bolest na hrudi,
  • ztrátu dechu.

Teprve po vyloučení infarktu se lékaři začínají přiklánět k diagnóze syndromu zlomeného srdce, který je odborně známý jako stresová kardiomyopatie. Naštěstí, je-li diagnostikován správně a včas, se většina pacientů se syndromem zlomeného srdce může rychle a zcela zotavit, často během jednoho měsíce i méně.

Zdroj: Healthline, Healthline