Potraviny, které pomohou vyvážit hormonální nerovnováhu a tím řešit případné zdravotním problémy

Hormony v našem těle hrají velkou roli, od regulace naší nálady, přes manipulaci s naší hmotností a dalších tělesných funkcí, a proto musíme zajistit, aby naše tělo produkovalo odpovídající množství hormonů. Málo ani moc není nikdy dobře.

Pokud hormony nejsou v rovnováze, vystavujeme se různým zdravotním problémům, od nárůstu hmotnosti, výkyvů nálad, špatné funkce štítné žlázy a mnoho dalšího. To znamená, že to, co jíme, hraje roli také v množství hormonů, které jsou v našem systému přítomny. Pokud si přejete regulovat produkci hormonů, měli byste zkusit tyto potraviny přidat do své stravy.

Mimo jiné rovnováhu hormonů bezpochyby narušuje stres, nedostatek spánku (ponocování), alkohol, cigarety, nedostatek pohybu, hodně vypité kávy apod. My se však dnes zaměříme na potraviny, které vám mohou pomoci hormony vyvážit.

Kokosový olej

Je známo, že kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou. Ta je známá svou schopností léčit kůži a podporovat správnou produkci hormonů. Dalším plusem přidání kokosového oleje do vaší stravy je skutečnost, že se můžete zbavit škodlivých bakterií a virů, které se vyskytují ve vašem těle, a zároveň vám poskytne energii. Je to proto, že kokosový olej je snadno stravitelný a může vám dokonce pomoci s rychlejším metabolismem.

Brokolice

Brokolice je známá svou schopností regulovat pohlavní hormony, zejména estrogen. Tento hormon je nezbytný u žen, protože je důležitý pro zdravý reprodukční systém. Pokud však existuje nadměrné množství estrogenu, jste vystaveni riziku nárůstu tělesné hmotnosti, premenstruačního syndromu a osteoporózy. Bylo zjištěno, že konzumace brokolice pomáhá regulovat produkci estrogenu.

Quinoa

Quinoa je oblíbená u těch, co se věnují zdravému stravování. Tato potravina nepůsobí zmatek v hladinách cukru v krvi. Pokud vaše hladiny inzulínu kolísají, může to způsobit zvýšení androgenu (steroidní hormon). Quinoa obsahuje komplexní sacharidy, které mají nízký glykemický index. To znamená, že konzumace tohoto zrna stabilizuje hladinu cukru v krvi, která je nezbytná pro udržení rovnováhy vašich hormonů.

Avokádo

Další možností, která vám pomůže s vyvážením vašich hormonů, je avokádo. Toto masité ovoce je plné zdravých tuků, které podporují vstřebávání živin. Nejen to, bylo také zjištěno, že avokádo obsahuje spoustu draslíku, vitamínu E, kyseliny listové, vlákniny, hořčíku, jakož i vitamínů B, které jsou všechny potřebné pro regulaci hladiny hormonů.

Granátové jablko

Toto ovoce je často označováno za „zimní klenot“ a je řešením pro různé zdravotní problémy. Mimo jiné bylo zjištěno, že granátová jablka (Punica granatum) regulují produkci hormonů. Všechno z této rostliny, od květu, až po semena, šťávu a kůru, obsahuje kyselinu Punic, což je velmi vzácná mastná kyselina. Tato vzácná živina obsahuje nejen protizánětlivé látky, ale má rovněž schopnost spalování tuků, které mohou negativně působit na produkci hormonů. Spolu s progesteronem a fytoestrogeny, které se nacházejí v semenech ovoce, může jeho konzumace podpořit plodnost, zmírnit příznaky PMS, regulovat menstruační cykly a také omezit frekvenci návalů.

Vyvážení hormonů je důležité pro celkové zdraví a pro zajištění toho, aby hormony fungovaly jak mají. Určitě zjistíte, že je mnohem snazší udržovat dobrou náladu, optimální váhu a další základní funkce, když vaše hormony fungují dobře. Mimo zdravého životního stylu a vhodných potravin, pomáhá vyrovnávat hladinu hormonů i jóga.Řekněte ostatním, co si myslíte