Avokádo by nemělo chybět na žádném jídelníčku. Jeho pozitivní účinky na zdraví jsou ohromující

Fotografie: Unsplash

Toto exotické ovoce je velmi chutné a zdravé, jak dokládají i poslední výzkumy. Dokáže například regulovat množství cholesterolu v krvi.

V poslední době se avokádo těší veliké oblibě, obzvláště pak mezi mladými lidmi. Jestli jste o něm nikdy neslyšeli, stačí jen vědět, že se jedná o exotické ovoce výjimečné chuti bohaté na tělu prospěšné látky. Jednou z nich jsou i omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají regulovat množství nezdravého cholesterolu v krvi. Jeho konzumací tak předcházíte riziku zástavy srdce a dalších zdravotních potíží.

Fotografie: Unsplash

Avokádo je bohaté i na vlákninu

Další látkou, jíž se v tomto plodu vyskytuje velké množství, je vláknina. Té může obsahovat až 7 gramů ze 100, což je ve světě ovoce dosti vysoká hodnota. Do těla byste jí měli dostat přibližně 30 gramů za den, což znamená, že z pouhých 420 g avokáda dostanete do těla celodenní dávku této prospěšné látky. Zralý plod přitom může vážit od 100 g až do 1 kg, nemusíte tak jíst každý den ani 1 celý kus tohoto ovoce.

Fotografie: Unsplash

Vláknina je přitom pro tělo velmi důležitá, jelikož dokáže regulovat hladinu cukru v krvi, redukovat tělesnou hmotnost, snižovat hladinu cholesterolu a upravovat prostředí střev a žaludku. Spolu s dalšími látkami obsaženými v ovoci tak představuje dokonalou potravu pro diabetiky a lidi, kteří patří do rizikové skupiny a hrozí jim srdeční zástava. Vláknina však není ani zdaleka jedinou látkou obsaženou v avokádu.

Výborný zdroj omega-3 mastných kyselin

Ve 100 g avokáda je obsaženo přibližně 110 mg omega-3 mastných kyselin. Toto množství je na ovoce dosti vysoké, i když se stále nedá srovnávat s rybím tukem. I tak je možné z avokáda dostat do těla potřebné denní množství omega-3, které činí 500 až 1000 mg. Z půlkilogramového plodu tak do těla dostanete nejen potřebnou vlákninu, ale také dávku omega-3 kyselin a dalších vitamínů.

Dostanete množství kyseliny listovéMezi látky a vitamíny obsažené v avokádu se řadí mimo jiné i kyselina listová, patřící do skupiny B vitamínů. Prospívá správné činnosti mozku a podporuje všechny jeho funkce. Vaše smysly tak budou při pravidelné konzumaci avokáda bystřejší a vy vnímavější. Zároveň podporuje správný vývoj plodu v těhotenství tím, že pozitivně působí na mozek a nervovou soustavu nenarozeného dítěte.

Nezapomínejte na draslík

Pokud je pro svůj obsah draslíku známé nějaké ovoce, je to bezpochyby banán. Avokádo ovšem obsahuje ve 100 g podstatně větší množství tohoto minerálu než zmíněný zahnutý žlutý plod. Do těla ho přitom musíte dodávat pro zajištění správné funkce buněčné výměny. Podobně jako vláknina a omega-3 vám navíc draslík pomůže snížit krevní tlak, čímž se látky obsažené v avokádu nádherně vzájemně doplňují.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]