Posilte svou imunitu díky úpravě jídelníčku. Zabráníte zánětům a podpoříte metabolismus

Fotografie: Freepik

Také máte poslední dobou pocit, že si vaše imunita vzala dovolenou? Na podzim to bývá normální, ale je určitě potřeba zapracovat na tom, aby se tento stav změnil. Silná imunita vás ochrání nejen před běžnými respiračními onemocněními, kterých je teď všude plno, ale zaručí také správné fungování všech důležitých procesů v těle.

Tajemstvím úspěchu spolehlivé imunity a silného organismu je využívání úžasné léčivé síly jídla. Díky správné stravě jste schopni podpořit váš metabolismus, posílit imunitní reakce a normalizovat také hladinu krevního cukru. Díky tomu se vám podaří eliminovat riziko vzniku srdečních chorob, cukrovky, rakoviny, demence a mnoha dalších nebezpečných nemocí. Často stačí udělat jen pár drobných změn a k doktorovi už nebudete muset.

Zánětlivé procesy

Pokud často trpíte na různé infekce a záněty, zdá se, že má vaše tělo narušenou schopnost se s těmito nepříjemnostmi poprat. Možná je ale na vině vaše strava a životní styl. Tělo tak totiž reaguje nejen na vlivy zvenčí, ale také na to, co se děje uvnitř těla. Pokud konzumujete nezdravé potraviny, je narušena vnitřní rovnováha a tělo na to reaguje zánětlivými procesy. Daleko spíše než nasadit antibiotika, by vám váš lékař měl doporučit změnu životního stylu a předepsat vhodné potraviny, které vám zaručí vnitřní rovnováhu a pevné zdraví.

Jezte zdravě a kvalitně

V prvé řadě je dobré zaměřit se na konzumaci potravin bohatých na zinek, selen, železo, měď, kyselinu listovou a vitamíny A, C, E a B6. Přesně tyto látky dokážou pořádně nakopnout líný imunitní systém a podpořit jej k práci.

Fotografie: Pixabay

Skvělou volbou jsou například tyto suroviny: mořské plody, játra, syrové kakaové boby, jehněčí maso, ořechy a semínka, bylinky a koření, listová zelenina, červená paprika a sladké brambory. Jíte tyto potraviny pravidelně a v dostatečném množství? Všimněte si, že tam nefiguruje žádné pečivo, ani nezdravé zdroje tuků – právě tyto potraviny vaši imunitu ohrožují.

Imunita začíná ve střevech

Nepodceňujte důležitost správně fungujícího trávení. I když se to nezdá, imunita začíná právě tam. Vlivem nesprávného stravování totiž může docházet k vzniku poruchy, kdy střevo dobře nezadržuje některé škodlivé látky a skrze stěnu pronikají ven do těla. Zbytky potravin, bakterie a odpadní produkty začnou prosakovat střevní stěnou, což může vést k infekci, alergiím nebo zažívacím problémům.

Fotografie: Freepik

U lidí s podobnými problémy je zásadní zvýšit množství dobrých bakterií přítomných ve střevech. Pomohou tedy všechny probiotické potraviny, které podporují růst střevní mikroflóry.

Nezbytné omega kyseliny

Extrémně podstatné je pamatovat také na dostatečný přísun omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Jde o esenciální mastné kyseliny, které zpomalují zánětlivé procesy v těle a pomáhají tělu pracovat správně. Fungují jako takové brzdy nežádoucích tělesných procesů.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]