Pomalý metabolismus bývá původcem problémů s hubnutím. Nastartovat ho hned po ránu není žádný problém

Fotografie: Depositphotos

Tato jednoduchá pravidla už mnoha lidem pomohla zhubnout. Vyzkoušejte je také, abyste zdravě a bezpečně podpořili svůj metabolismus.

Všichni víme, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. V této době musíte přijímat potravu, abyste získali energii potřebnou k plnění každodenních povinností. V tomto článku vám představíme 5 způsobů, jak můžete zvýšit výživovou hodnotu snídaně, aniž byste si zničili postavu. Více prozradila lékařka Grant Tinsley.

Co je to metabolismus?

Metabolismus neboli látková výměna je velmi složitý proces, při kterém tělo vyrábí energii z bílkovin, tuků a sacharidů (cukrů) a ukládá ji. Když se mluví o metabolismu, obvykle se mluví o rychlosti metabolismu, tedy o tom, kolik energie (kalorií) tělo za den spálí.

Rychlost metabolismu se však liší od klidové rychlosti metabolismu, která určuje, kolik kalorií potřebuje naše tělo v klidu pro základní funkce, jako je dýchání, trávení a srdeční frekvence. Klidová rychlost metabolismu zahrnuje většinu energie, již denně spálíme – činí až 60–75 %.

Jak nejlépe zrychlit metabolismus? Jednoduše se nasnídejte. Zdravá a výživná snídaně bohatá na rezistentní škroby může zrychlit metabolismus a pomoci vám spalovat tuky. Za prvé, snídaně by měla obsahovat různé živiny, které vám pomohou vykonávat každodenní povinnosti po delší dobu, aniž byste přibrali příliš mnoho kilogramů. Těchto 5 změn vám pomůže zaznamenat okamžité zlepšení.

Zvyšte obsah bílkovin

Jednou ze složek, které vám pomohou zůstat déle sytí, jsou bílkoviny. Proto je nezapomeňte zařadit do snídaně. Strava by měla být bohatá na bílkoviny a zdravé tuky. Konzumace většího množství bílkovin a zdravých tuků ztěžuje tělu jejich trávení, takže k tomu spotřebuje více energie, což zvyšuje metabolismus. Je také nutné omezit množství zpracovaného cukru ve stravě. Mezi potraviny obsahující bílkoviny patří např. ořechy, jogurt, vejce, kvalitní šunka.

Nahraďte sladkosti slanými potravinami

Sladkou snídani, kterou jste do dnešního dne konzumovali, stejně jako chléb a cereálie nebo muffiny a croissanty byste měli vyhodit, protože obsahují cukr. Pokud si na sladké snídani přece jen zakládáte, snažte se ji nahradit potravinami, jež neobsahují přidaný rafinovaný cukr. V dnešní době je na trhu spousta kvalitních produktů a ani nepoznáte, že jsou doslazovány uměle.

Přidejte tuk

Ne, nemýlíme se, jen je třeba rozlišovat tuky, které jsou prospěšné, a ty, které nám škodí. Každopádně žádné hubnutí se neobejde bez přijímání určitého množství tuků. Můžete vyměnit klasický olej nebo sádlo či máslo za olivový olej, případně kokosový nebo mandlový.

mandlový olej
Fotografie: Pixabay

Přidejte zeleninu

Zelenina je velmi důležitou součástí snídaně. Každé jídlo by mělo obsahovat zeleninu, a to alespoň v množství minimálně 50 gramů. Pokud například rádi jíte vajíčka, přidejte k nim rajčata, okurky, cibuli, papriku nebo špenát a vychutnejte si zdravou a výživnou snídani.

Nahraďte ovesné vločky ovesnou kaší

Zpracované ovesné vločky stále obsahují živiny a poskytují pocit sytosti, čímž zabraňují rychlému zvyšování a snižování hladiny glukózy v krvi. Na druhou stranu oves může díky těmto vlastnostem pomoci při hubnutí. Ovesné vločky naopak vyvolávají prudký nárůst hladiny cukru v krvi a neobsahují ani polovinu živin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]