Hubnutí a nabírání svalů závisí na typu postavy. Poznejte tu svou a shazujte nadbytečná kila efektivněji

Fotografie: Depositphotos

Hubnutí je složitý proces, během kterého byste měli dodržovat zásady týkající se vašeho tipu postavy. Zjistěte ten svůj a začněte shazovat kila efektivněji.

Pokud chcete zhubnout efektivně, měli byste brát ohledy především na svůj biotyp – existují 3 skupiny lidí, a to ektomorfové, mezomorfové a endomorfové. Pro každou z nich totiž platí jiná pravidla co se týče stravovacích návyků a samozřejmě také zdravého shazování kil, říká lékař Jared Meacham.

Ektomorfové

Mezi skupinu ektomorfů se řadí vysocí, štíhlí a nijak zvláště svalnatí jedinci, kteří však často mohou mít kolem břicha trochu tuku a většinou je trápí slabé klouby. Tato skupina lidí bohužel přibírá vlivem genetických predispozic svalovou hmotu velmi pomalu, a to především kvůli jejich rychlému metabolismu – je pro ně ovšem naopak velmi snadné zhubnout. Pokud mezi ně patříte, můžete jíst, kolik jídla chcete, protože vám to pravděpodobně nijak nepřidá na váze. Samozřejmě by to však měli být zdravé potraviny.

Pokud patříte do této kategorie a chcete budovat svaly, zaměřte se na silové a odporové cviky, které svaly budují. Pro optimální budování těla (úbytek tuku a nárůst svalové hmoty) zařaďte do svého jídelníčku především zdravé tuky, škrobové potraviny a zhruba 100 až 120 gramů bílkovin denně. Obecně byste však měli jíst alespoň 4krát denně kvalitní jídlo.

Mezomorfové

Mezomorfové mají od přírody dobře stavěné tělo – většinou je poznáte tak, že stojí vzpřímeně a mají dlouhý trup, který doplňují krátké končetiny. Je pro ně oproti ostatním skupinám velmi snadné budovat svalovou hmotu a zároveň také velmi snadné hubnout. Tito lidé vynikají zejména ve sportech, jež vyžadují sílu a rychlost, což je dáno kvalitou jejich svalů, které mají neuvěřitelnou schopnost rychlé kontrakce.

Pokud spadáte do této kategorie, měli byste pracovat na své vytrvalosti a plyometrii, která vám umožní zvýšit schopnost provést silnější pohyb ve velmi krátkém čase. Skvěle vám pomůže také jóga nebo pilates, což jsou cvičení, jež vám dodají sílu a flexibilitu. Pro optimální budování svého těla jezte více kvalitních tuků, dopřejte si kvalitní kávu a čaje, ale vyhýbejte se škrobovým potravinám.

Endomorfové

Endomorfové jsou bohužel skupina lidí, která má v genetické loterii nejméně štěstí. Jsou to lidé baculatí, snadno přibývají na váze a většinou mají potíže s kontrolou tělesného tuku. Jejich metabolismus totiž neodpouští žádné odchylky – to ovšem neznamená, že jsou odsouzeni k nadváze nebo obezitě. Aby se však těmto problémům vyhnuli, musí se zaměřit na svůj jídelníček a na každodenní cvičení, které jim pomůže spálit přebytečné kalorie.

Pokud patříte do skupiny těchto lidí, měli byste začít jíst správné potraviny, které vám pomohou zrychlit metabolismus, a to zejména kvalitní tuky a bílkoviny. Vyhýbat byste se měli především škrobovým a zpracovaným potravinám, abyste nenarušili hladinu inzulínu v krvi. Pro správné budování těla se věnujte intenzivním sportům, jako je CrossFit nebo vzpírání.

Zdroj: Healthline, Healthline, National Library Of Medicine