Pohled do zrcadla může odhalit zdravotní problémy

Poznat zdravotní problémy včas je často prvním krokem k tomu, aby se nemoc dala léčit. Jenže někdy to není tak snadné. Řada onemocnění se projevuje až v pozdějších fázích a ze začátku se může zdát, že je vše v pořádku. Taková nemoc vás pak zcela zaskočí a často tehdy, kdy už je léčba daleko obtížnější. Řada nemocí se ale dá poznat, i když se jen podíváte do zrcadla.

Musíte vědět, co hledat, ale pozorný pohled od vaší tváře může prozradit mnoho. Na co se zaměřit a co ve své tváři hledat?

Žluté skvrny okolo očí, nosu nebo úst

Drobné zažloutlé skvrnky hlásí problém s cholesterolem. Jestliže se vám tedy objevuje tento příznak, je na místě nechat si udělat rozbor krve a zjistit stav svého cholesterolu. Pokud bude jen mírně zvýšený, je na místě změnit svůj životní styl a zaměřit se zdravou stravu a pravidelný pohyb. Tyto úpravy většinou samy o sobě postačí k tomu, abyste se dostali opět do formy a cítili se lépe.

Bledá pleť

Tento rys je typický zejména u žen. Ty totiž častěji trpí nedostatkem železa, který může vést až k onemocnění zvanému anémie neboli chudokrevnost. Pozorujete-li zvýšenou bledost, je dobré zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na železo a případně je doplňovat i s pomocí doplňků stravy. Pro ženy to může být obzvlášť rizikový stav, a proto je v žádném případě nepodceňujte.

Popraskané rty

Praskají vám rty a zejména pak koutky? To nikdy není dobré znamení. Jde pravděpodobně o nedostatek vitamínů skupiny B. Doplníte jej například s pomocí kvasnic nebo i prostřednictvím piva, ale vyplatí se sáhnout i po suplementaci.

Akné

U žen je akné přirozeným projevem měsíčního cyklu. Není žádnou výjimkou, že kvalita pleti a kožní projevy se během měsíce vlivem hormonů proměňují. Pokud jde jen o pár pupínků, není třeba se znepokojovat. Jestliže se ale akné objevuje ve zvýšené míře, je na místě zpozornět. Může hlásit hormonální nerovnováhu, ale i vážné onemocnění, například syndrom polycystických ovarií. Rozhodně v takovém případě nečekejte, že se to zlepší samo, a raději konzultujte situaci s dermatologem i gynekologem.

Oteklé oči

Otoky v obličeji jsou vždycky nepříjemné. Do jisté míry jsou po ránu normální, ale pokud jsou výrazné a jen obtížně ustupují, je nutné hledat příčinu. Na vině může být zadržování vody v těle. Tělo takto často reaguje, pokud mu nedopřáváte dostatek tekutin během dne. Zvyšte tedy příjem vody. Může se jednat ale také o projev alergické reakce – na prach, pyl či různé potraviny.

Fotografie: Pixabay


Řekněte ostatním, co si myslíte